A humán papillómavírus (HPV) méhnyakrákot és egyéb bőrdaganatokat vagy jóindulatú hámelváltozásokat okozó, elsősorban szexuális úton terjedő vírus. A HPV-nek több mint 130 ismert típusa van. A HPV elleni védőoltás a legveszélyesebb típusok ellen nyújt védelmet.
A HPV egyike a leggyakoribb vírusfertőzéseknek, amely a nőket és a férfiakat egyaránt érinti. A vírus szerepe bizonyított nem csupán a nők esetében a méhnyakdaganat, hanem a férfiakat érintő daganattípusok – fej-nyaki, szájgarati, végbélnyílás-daganatok – kialakulásában is.
A HPV-fertőzés nagyon elterjedt: az emberek 50–80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen úgy, hogy nem is tud róla, a vírus általában tünetmentes, sokszor csak átmenetinek bizonyul, legtöbbször 1-2 év alatt magától eltűnik a szervezetből.
A vakcinát a fiataloknak a szexuális élet megkezdése előtt érdemes beadni, ezért az általános iskola hetedik osztályos, 12. életévüket betöltött gyerekeknek kérhetik a szüleik az ingyenes védőoltást.
Keményné Balogh Ágnes védőnő, a Magyar Védőnők Egyesülete felügyelőbizottságának elnöke elmondta, Csongrád-megyében a HPV elleni oltás igénylése 80 százalékos, és nemcsak a lányoknak, hanem a fiúknak is kérik a szülők.
Magyarországon a lányokat 2014, a fiúkat pedig 2020 óta oltják be HPV ellen.
Krasznai Zoárd, a Gyermeknőgyógyász Társaság elnöke hallgatói kérdésre válaszolva elmondta, a 14 év alatti lányok körében a két dózisból álló sorozatoltások 5–7 hónap különbséggel beadva ugyanolyan védettséget biztosítanak, mint a három oltásból álló sorozat a 15–25 évesek körében.
„Ahhoz, hogy ennek a vírusnak megállítsuk a terjedését a társadalomban, legalább egy 80 százalékos szintet kell elérni átoltottságban.
Magyarország átoltottságban évtizedek óta nagyon jó eredményeket tudhat magáénak a különféle védőoltások terén”
– magyarázta.
A különböző típusú vakcinák elérhetők a gyógyszertárakban, az oltásokat vényre írják fel, illetve a beadásuk háziorvostól kérhető.