Az elmúlt 10 évben a korábbiakhoz képest nagyon megváltozott az emberek hozzáállása a gyógyuláshoz, gyógyításhoz, a legtöbben felkészülten, és gyakran biztosnak hitt diagnózissal mennek el az orvoshoz, miután \"konzultáltak\" dr. Google-lel.
Ennek előnye és hátránya is van. Az mindenképpen jó, hogy az emberek tájékozódnak és aktívan tesznek annak érdekében, hogy mielőbb meggyógyuljanak, de az orvosok nem örülnek, ha valaki kész diagnózissal érkezik.
Ambrus Anikó családorvos szerint a kész diagnózis kényelmessé teheti az orvost, aki ezáltal esetleg nem gondolja át a lehetséges egyéb okokat, és így később derül ki a valóság.A rutinos szakember persze ezt tudja kezelni, meghallgatja a páciens által hozott diagnózist, de leginkább a tünetekre, panaszokra, és természetesen a beteg egészére koncentrál - tette hozzá.
Az persze egyáltalán nem baj, ha az ember érdeklődő, utánaolvas a betegségének, de sajnos sok a téves információ a neten, tehát vagy megbízható forrásból kell tájékozódni, vagy olyan kompetens személy segítségét kérni, akiben megbízik az illető - mondta Ambrus Anikó.
Veszélyes lehet az online öndiagnózis
A legrosszabb, ha az internetes kutakodás után téves diagnózist állít fel a beteg, és emiatt nem vagy későn kerül orvoshoz, esetleg akkor már sokkal rosszabb állapotban – mondta a háziorvos.
A hipochonder, aki mindig betegséget képzel
Az is gyakori, hogy jelenetéktelen testi tüneteket tart súlyos betegségnek valaki. Ilyenkor az ember tényleg beteg, de egy mentális problémával küzd, a hipochondriázissal – mondta Hidasi Zoltán neurológus, pszichiáter szakorvos.
A családorvos szerint előfordulhat az is, hogy valaki kitalál valamilyen betegséget magának, utána olvas, és így képes a kitalált betegség tüneteit pszichésen produkálni, ezzel nagyon megnehezítve a pontos diagnózist.
\"Azt olvastam a neten, hogy...\"
A mellékhatásoknak és a szövődményeknek sem érdemes a neten utánanézni, inkább a gyógyszerészt vagy az orvost kell megkérdezni – mondta a szakorvos.
A mellékhatások között a nyelvzsibbadástól a fogyáson át a veseelégtelenségig sok minden lehet, és igen, valóban, akad rá példa, de néha csak tízezerből egyszer. Viszont a szövődményektől való aggódás miatt nem ritka, hogy valaki egyszerűen mindenféle orvosi konzultáció nélkül abbahagyja például létfontosságú antibiotikum, vérnyomáscsökkentő vagy szívgyógyszer szedését.
Az ember saját magán még akkor is nehezen tud diagnózist alkotni, ha orvos. Az internet ebben a tekintetben legfeljebb tájékozódásra, információszerzésre jó, illetve arra, hogy utána nézzen a beteg, hogy hova érdemes fordulni, milyen terápiás lehetőségek lehetnek, de sem öndiagnózisra, sem öngyógyításra nem alkalmas – mondják a szakemberek.
Kép: uthscsa.edu Forrás: hirado.hu | szeniormagazin.hu | biokalauz.hu