Egyelőre csak férfiakon tesztelték, de a Brit Szív Alapítvány kutatói szerint a nők esetében is eredményes lehet a vizsgálat. Az orvosok már használják ezt a tesztet annak megállapítására, hogy a páciensnek volt-e éppen szívrohama. Az Edinburghi és Glasgowi Egyetem kutatói úgy vélik, a vizsgálat a pácienseket segítheti annak elkerülésében is.
Nicholas Mills és kutatótársai az American College of Cardiology szaklapban megjelent tanulmányukban arra az eredményre jutottak, hogy azok a férfiak, akiknek vérében magasabb a troponinszint, jóval nagyobb eséllyel szenvednek el szívrohamot vagy halnak meg szívbetegségben a következő 15 évben.
Ha ezek a nagy kockázattal élő férfiak preventív kezelést kaptak, például koleszterincsökkentő gyógyszereket (sztatinokat), csökkent a troponinszintjük és a szívbetegség kockázata is. A kutatásban résztvevő 3300 férfinak magas volt a koleszterinszintje, de korábban egyiküknél sem diagnosztizáltak szívbetegséget.
A szakértők terveik szerint a kutatást ezután nőkre is kiterjesztik. “A troponin olyan, mint a szív egészségének barométere: ha csökken, az jó. Úgy tűnik, azt is megjósolja, kik azok, akik profitálhatnak a sztatinokból” – mondta el David Newby, a tanulmány társszerzője.
A troponinteszttel az orvosok azonosíthatják a látszólag egészséges egyének rejtett szívbetegségét, és megelőző kezeléseket dolgozhatnak ki azoknak, akiknek leginkább szükségük van rá” – tette hozzá Mills. Tim Chico, a Sheffieldi Egyetem kardiológia szerint a szívbetegségek fő problémája, hogy nagyon nehéz felismerni a korai jeleket a tünet nélküli embereknél.
“Mindazonáltal a szívbetegség legjobb kezelése a megelőzése, ezért olyan fontos az egészséges táplálkozás, a rendszeres fizikai aktivitás, a dohányzás mellőzése, valamint az egészséges testsúly és vérnyomás megőrzése” – tette hozzá a szakértő.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!