Szívverésünk intenzitása, dobbanásának száma és rendszeressége több mindent jelez, mint csupán annyit, hogy életben vagyunk. Számos tanulmány született ugyanis a pulzus megfigyeléséről, amelyek egytől egyik arról számoltak be, hogy kitapintásával számos ételallergia, betegség felismerhetővé válik.
Főként az ételallergia felismerését segíti elő. Ha gyanakszunk egy-egy alapanyagra, gyümölcsre vagy zöldségre, és inkább elkerülnénk az orvost, figyeljünk szívünk dobbanását, az adott étel elfogyasztását követően. A következőképp derülhet fény az allergiára: mérjük meg nyugalmi állapotban a pulzust, majd mérjük meg közvetlenül az adott étel, ital elfogyasztása után, amiről azt feltételezzük, hogy allergiás reakciót válthat ki. Ha a pulzus észrevehetően megemelkedik, akkor elképzelhető, hogy valóban allergiásak vagyunk az ételre.
A pulzus az allergia felismerésén kívül számos információval szolgál. Mennyiségével és mélységével az anyagcsere milyenségéről, a vérkeringésről, vérnyomásról kaphatunk tájékoztatást. Nyugalmi állapotban a pulzus 70-72. A 60-nál alacsonyabb és a 80-nál magasabb érték már jelzésértékű.
A 60-nál alacsonyabb pulzus alacsony vérnyomásra, gyenge pajzsmirigy működésre utalhat, illetve legyengült immunrendszerre. A 80-nál magasabb túlzott anyagcsere-működést jelez, illetve gyulladásra, betegségekre, lázra utalhat, és savtúltengésre, stresszre, idegességre is.
Bizonyos betegségek felismerhetők a pulzus különböző helyein és mélységein történő kitapintásával. Ha a felszínhez közelebb erősebb a pulzus, akkor heveny folyamatot jelez (influenza, gyulladás, láz), viszont ha a szokottnál mélyebben kell keresni, akkor a betegség idült (vérszegénység, energiahiány).
Érdemes néha megmérni, hiszen a kitapintás sokat elárul a szervezet jelen helyzetéről. Noha nem szabad elfelejteni, hogy a szívverés ideális értéke koronként eltérő, illetve az életmód is befolyásolja. Míg 17-29 kor között a nőknél 110/71, férfiaknál 121/73, addig 50 fölött nőknél a 130/81, férfiaknál a 133/85 is ideálisnak számít.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!