Jump to content

A frontok kihatnak szívünkre! Tudod, mire figyelj?

2017. 02. 09. 09:05

Nem titok, hogy az időjárásváltozás hatással van a szervezetre. S noha az orvostudomány nem ismeri el betegségként a frontérzékenységet, rengeteg embert érint. A panaszok igen változatosak lehetnek, a fejfájástól a furcsa közérzetig, sőt a szíved is okozhat kellemetlen pillanatokat.

A frontérzékenység nem csak idősek számára tud kellemetlen, és zavaró tünetekkel felbukkanni. Ugyan úgy a fiatalok és a negyvenes éveikben járók is megérezhetik a hideg-meleg változást.

Betegség vagy csak túlérzékenység?

A frontérzékenység nem más, mint a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer között megbomlott egyensúlyából fakadó „betegség”. Ez az ért lehetséges, mert az időjárás hatására a szervezetben végbemenő kémiai folyamatok, befolyásolják a közérzetet és a hogylétet is. A hirtelen frontátvonulások nagy kihívást jelentenek az élő szervezeteknek, így akadnak, akik nem tudnak egyik pillanatról a másikra átállni. A páratartalom, a fény, illetve hőmérséklet gyakori váltakozása rendesen megterheli a szervezetet.

Persze vannak, akiknek fel sem tűnik a hirtelen, nagymértékű hőingás, míg mások napokon át szenvednek a tünetektől. Utóbbiak szervezete lassabban adaptálódik az új környezeti viszonyokhoz, amiért gyakran nevezi őket a szakirodalom túlérzékenynek a meteorogén hatásokra. Valójában tényleg szervezeti túlérzékenységről van szó, ami miatt jobban megviseli az érintetteket az időjárás változás, és a légkör változásai.

A szívre ható frontok

Szívünkre a hideg és melegfront egyaránt hatással van, ám a szívbetegségben szenvedőket az átlagnál jobban is megterheli. A megfigyelések szerint fronthatás alatt több szívroham következik be, és növekszik a keringési elégtelenségek veszélye.

A hidegfront

A vérnyomás ilyenkor megemelkedik, mert az erek összeszűkülnek a hideg hatására. Az idősebb betegeknél ezért infarktus kockázata megnövekszik. A beszűkült erek miatt a szívizmok vérellátása is csökken, mivel a testfelszín közelében lévő erek is összehúzódnak, ezért a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa.

A hidegidőben, és hidegfront során fokozódnak a különböző ritmuszavarok, és a szorító, görcsös érzés a mellkasban.

A melegfront

A meleg légköri front hatására izgalomba jön a szimpatikus idegrendszer, gyorsul a szívverés, a légzés, szétszórtság, álmatlanság gyakori. A hidegfront közeledtével, pont az ellenkezője történik, kiegészülve fejfájással és szédüléssel. A melegfront betöréskor megemelkedhet a vérnyomás, ami a tartós kánikulában az értágulati hatás miatt csökken.

Megelőzni, és enyhíteni a tüneteket a szakorvosi vélemény és kúra előírásával lehetséges.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!

(Forrás: szeniormagazin.hu | Kép: pixabay.com)