A nyarat hasmenéssel indítani iszonyatos nagy szenvedés. A meleg már alapból megviseli a szervezetet, a kiadós vírusfertőzés pedig mindent elsöprő hasmenéssel párosul, így nem elég saját kínunk, még a fokozottan ügyelni kell a kiszáradás elkerülésére is. Orvoshoz fordulni nem árt, ám sajnos nem sok mindent tud tenni a szokásos széntabletta és jótanácsok elmondásán túl.
Mi okoz hasmenést nyáron?
Rejtély, de az biztos, hogy a bacik és vírusok a nagy melegben könnyebben szaporodnak és az életfeltételik is ilyenkor a legideálisabbak. A buszon, villamoson, étteremben, de a nyilvános vécén is könnyen összeszedhetjük őket, sőt a stressz is okozhatja. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribb hasmenés kiváltó okok:
- vírus- vagy baktérium okozta gyomor- vagy bélfertőzések (gyomor és bélhurut, calicivírus, stb.)
- ételmérgezés, romlott étel fogyasztása, szalmonella
- emésztési és felszívódási zavarok
- gyógyszerek mellékhatása
- stressz
Néhány napostól az egy héten át tartóig
A szerencsésebbek megússzák az egy-két nap alatt levonuló vizes állagú hasmenéssel a dolgot, de vannak, akiknél ez az állapot hosszas napokig, netán egy hétig is eltart. Nos utóbbi esetben, semmiképp nem szabad bevenni hasfogót! Ha vírus okozta a fertőzést annak ki kell tisztulnia, az pedig úgy nem fog menni, ha kényszeresen tartjuk bent. A széntabletta hasznos, de annál komolyabbat tilos bevenni, mert az csak tüneti, átmentei kezelésre jó, de a fertőzés és betegség eredeti kiváltóját nem szünteti meg.
Mi az ellenszer?
A széntablettán túl vannak a hasmenést csökkentő és befolyásoló készítmények, de ezeknél talán sokkal fontosabbak a gyógyszertárakban kapható elektrolit-készítmények, amelye a folyadék és sóveszteség pótlásának elsődleges szereplői.
Ha a gyógyszertár túl messze van még az első napokba a keserű tea, a víz, a megfőzött sárgarépa, fehérrépa leszűrt, megsózott vize is segítségünkre lehet. Hasmenés esetén a rostos levek kerülendők.
Diéta vagy kontrolált evés?
Tévhit, hogy koplalni kell. Az szintén csak rosszat tesz a gyomornak és a kedélyállapotunknak is. A kevés, diétás étek fogyasztása az ideális választás ilyenkor. Óránként egy keksz, egy korty víz, később héjában főtt krumpli, és pirítós megsózva, sonkával kiváló választás a hasmenés esetén.
Ezen kívül ehetünk, rizst, sárgarépát, banánt, ropit, sós kekszet, de később ezt bővíthetjük zöldség-, vagy húslevessel, köménymagos rántott levessel, főtt csirkehússal. A jól megmosott almát reszeljük le, pektintartalmának gyulladást csökkentő hatása van és segít kiüríteni a szervezetből a toxikus anyagokat.
A zsíros, fűszeres ételek most tiltólistásak jó néhány napig, és tejtermékek fogyasztása sem javallott, habár sok helyen javasolják őket. Az érzékeny gyomorra nem biztos, hogy a legjobb választás a tej vagy joghurt.
A tünetek múlása után egy hétig még ajánlatos elkerülni az apró magvas gyümölcsöket, a füstölt húsokat, a tejfölt, a tejszínt, az erős rostos főzelékeket – mindez megkönnyíti a szervezet regenerálódását.
Orvost ide!
Felkeresni a kezelőorvosunkat a tartós, nem csituló, két napnál tovább tartó hasmenés esetén szükséges, főképp akkor, ha tünetek lázzal, fejfájással, hidegrázással társulnak.