A szalmonella azon betegségek egyike, amelyre igazából nincs gyógymód, így csak a megelőzés lehet hasznunkra, ha elakarjuk kerülni a többnapos szenvedést. No de, el lehet azt várni a tojás és húskedvelő emberektől, hogy mellőzzék imádott ételeikeiket a nyári forróság miatt?
Viszlát tojás?
A szalmonella mindig állati húsokból, termékekből kerül az emberi szervezetbe, ezért kell nagyon körültekintően járni el. A szalmonella kialakulásáért az elszaporodó mikrobák felelősek, amelyek aztán tovább élősködnek akár a konyhai eszközökön és felületeken egy darabig. Viszont jó tudni, hogy a szalmonella az ételek mellett emberről emberre is terjed.
Elsősorban a tojás külső és belső részén telepszik meg, valamint a baromfihúson érzi jól magát a szalmonella baktérium. Ebből kifolyóan a nyers tojássárga és a nyers tojásételek jelentenek durva veszélyt a gyomorra nézve, viszont a magas hőfokon történő főzés, sütés sem véd meg mindig.
A hús és tojás mellett a tészta is hordozhatja, sőt a tojáspor is. Ezekben a kórokozók sokáig képesek megélni, a baktériumok pedig tovább vándorolva a többi ételre hamar lefertőzheti az egész konyhát. Szóval, elég sok mindenbe megtalálható, így nem árt körültekintőnek lenni.
Ha egy elkapja, elkapja mindenki?
Nem feltétlenül. Ha a családi ebéd után te vagy az egyetlen, aki nem célozta meg a mosdót, szerencsés vagy, mert a gyomorsavad védekezőképessége megfelelő. Ugyanis a szalmonella fertőzöttség több dologtól függ:
– a betegséget okozó baktérium mennyiségétől,
- a szervezet védekezőképességének mértékétől
- a baktérium típusától
A szalmonellafertőzés garantált 3-4 kiló fogyást eredményez, és néhány brutálisan rossz napot. Az első nap maga a pokol, erős hasi fájdalom, hányás, rossz közérzet, gyengeség jellemző, sőt láz és hidegrázás is.
A betegség átmegy néhány nap alatt, azonban ha a tünetek nem enyhülnek érdemes orvoshoz fordulni, mert a kiszáradás nem játék. Az intenzív hányás és hasmenés következtében viszont simán elképzelhető.
Fontos, hogy törekedj a folyadékbevitelre, még akkor is, ha egyetlen porcikád sem kívánja. Legalább 5-10 percenként egy kortyot erőltess le, és óránként egy szem kekszet. Ha már jobb a helyzet banán, keksszel összekeverve szintén jót tesz, de az izotóniás italok is nagyon nagy segítséget jelentenek a kritikus napokban.