A szürkehályog az öregedés természetes velejárója. Nagyjából a 75 éves kor feletti emberek 20 százaléka érintett vele, mégis kevesebben fordulnak orvoshoz a panaszokkal és döntenek a beavatkozás mellett, mint kellene.
Mi is az a szürkehályog?
A fogalommal gyakran találkozunk, de a pontos definíció valahogy elmarad. A szürkehályog, hivatalos nevén cataracta, a szemlencse teljesen vagy részlegesen átlátszatlanná válása. Az időseknél kialakuló betegség bizonyos gyógyszerek és betegségek „mellékhatásaként”, a szemet érő sugárzás miatt, vagy épp a szervezet vízvesztése okán alakul ki. A hajlamosító betegségek közül a cukorbetegség kiemelendő.
Meglepő, de a szürkehályogot felismerni nem olyan egyszerű, sőt sokáig tünetmentes. Általában akkor vesszük észre, ha az egyik szemet eltakarjuk, vagy a sötétben közlekedve bizonytalanná válik léptünk. A kezdetekben intő jel, hogy az érintettek az erős fényviszonyokat (napsütés, autó reflektor, stb.) zavarónak találja, és a szem intenzívebben reagál rá, mint szokott. De a látásromlás a leggyakoribb panasz.
A leggyakoribb tévhitek a szürkehályogról
A szürkehályogműtét hallatán legszívesebben hanyatt homlok menekülnénk az orvosi rendelőből. Nem csoda, annyi rosszat és rémisztőt lehet hallani a rutinműtétről, hogy az ember inkább feltételezi egy középkori kínzásnak, mint az egészséget segítő beavatkozásnak. De lássuk, mely félreértések övezik a szürkehályogot és a műtétet.
Elkerülhető a beavatkozás
Sajnos nem. Az orvoslás jelenlegi állása szerint a szürkehályog nem gyógyítható gyógyszerrel, sem étrenddel, sem házi prakitkával, sem étrendkiegészítőkkel. A visszafordíthatatlan folyamat egyetlen gyógymódja, a beteg szemlencse eltávolítása és pótlása.
A korai szürkehályog nem műthető
Egyre gyakrabban találkozni azzal a feltételezéssel, hogy a szürkehályog csak akkor műthető, ha már előrehaladott állapotban van. Ez viszont nem igaz. A korszerű technológiai felszereltségnek köszönhetően a szürkehályog már a kezdeti szakaszban is műthető, így nem kell megvárni, míg a látás olyan szinten romlik, hogy a mindennapi tevékenységek is nehézkessé váljanak.
Fáj
Az élet is fáj néha, sőt már annak a gondolata is, hogy meg fogják műteni a szemet, miközben ébren vagyunk. Viszont a legtöbb esetben tű helyett szemcseppel érzéstelenítik a szemet, ami már alapjában véve likvidál egy fájdalomfaktort, az pedig hogy az érzéstelenítő ne hasson, kizárt. A szemünk helyett sokkal inkább a gondolat fáj a műtét alatt, ami aztán elmesélve tényleg rémesen hat… Pedig nem fáj.
Viszlát szemüveg?
Nem minden esetben. Nagyban függ ugyanis a beültetett lencsétől. Az egyfókuszú lencséknél csak a távolra vagy közelre látás problémája oldódik meg, így a szemüveg nem elhagyható, viszont a többfókuszú műlencsék már korrigálják a látáshibákat is.