A kivizsgálások első lépcsőjeként ismert vérképtől olykor többet várunk, min kellene. Tény, hogy a szakorvos számára bőséges információt hordoz a laborkép, de nem árul el mindent. A teljes vérkép, ugyanis nevével ellentétben, „csak” a vérben lévő elemek számát és arányait vizsgálja.
A teljes vérkép jól hangzó tudata
A laikus számára a teljes vérkép felér egy komplex kivizsgálással, holott sok mindent mégsem lehet belőle megtudni. Ez egy amolyan „beugró” a komolyabb vizsgálatok előtt. Az, hogy komplex képet ad a szervezetről csak egy tévhit.
A vérkép, vagy vérképvizsgálat más jelentést hordoz egy szakorvos és egy laikus számára. Orvosi értelemben véve, a vérkép azon vizsgálatok gyűjtőneve, amelyeket a vérvétellel nyert vérből végeznek. Az doki számára ez viszont csak egyet jelent: a vér alakos elemeinek vizsgálatát, azaz vérsejtszámot (vörösvérsejt, fejérvérsejt, vérlemezke) valamint a hemoglobin, a hematokrit vagy épp a fehérvérsejt eloszlását.
Betegségjelző
Néhány betegséget persze jelez, de nem mindegyiket. A vérkép például utal a kiszáradásra a gyulladásos folyamatokra, a vérveszteségre vagy épp a vérszegénységre. De ezen kívül lehet következtetni a vérképből a leukémiára és a véralvadási zavarok miértjére is.
Érdekes, hogy az alacsony vörösvértestszám a vérszegénységre, vitaminhiányra, vérképzőszervi betegségre utal, míg ugyan ez magas száma a tüdőbetegségre hajlamosít.
Bizonyos értékek és elváltozások a szív-és tüdőbetegségeket is előre jelzik.
Fontos a véradás!
A vér nem pótolható élő anyag. Olyan folyékony szövet, amely sejtekből és egyéb alkotórészekből áll, és mely előállítása a tudomány mai állapota szerint nem lehetséges. Az élet nélkülözhetetlen elemét, emberi vért csak az emberi szervezet képes termelni.
Mivel a vér semmivel sem pótolható, és évente 400-500 ezer vérre, vérkészítményre szoruló beteg van, a véradás nélkülözhetetlen a rászorulók gyógyításában, az életmentés során. A levett vért műtéteknél, kezeléseknél, vérkészítmények előállításánál használják. A rendszeres, kiegyensúlyozott véradásra azért van szükség, mert a vér tárolása jelentősen korlátozott. Egyetlen véradó három ember életét menti meg, ami azért, jó ajánlat!