Az agyrázkódás szinte minden ember életében egyszer kialakul, annyira általános jelenségről van szó. Szerencsére nem okoz maradandó sérülést vagy károsodást, de azért oda kell figyelni rá.
Elmozduló agy, jellegzetes tünetek
Az agyrázkódást úgy kell elképzelni, hogy az esés vagy fejet érő ütés során, koponyát ért erőbehatásra elmozdul az agy, és a sérülés oldalán, majd az ellen oldalon is a koponyacsontokhoz csapódik, s ez az agykéreg és az agytörzs összeköttetéseinek átmeneti funkciózavarát idézi elő.
Az agyrázkódás azonnali, néhány percig tartó eszméletvesztéssel jár, de a tudatzavar tovább is, legfeljebb egy órán át fennállhat. Jellemző tünet az emlékezetkiesés, mely kiterjed a sérülés idejére valamint az azt megelőző és követő rövid időszakra is.
Az esetek többségében fejfájás, szédülés, hányinger, hányás és vérnyomásesés (felálláskor hirtelen vérnyomáscsökkenés) is fellép. A panaszok még hetekig fennállhatnak, ezek: fejfájás, szédülés, ájulásérzés és ingerlékenység.
Mit kell tenni?
Az agyrázkódás fennállása vagy gyanúja esetén az érintett lefektetése javasolt, megemelt felsőtesttel, eszméletlenség esetén stabil oldalfekvésben. Az agyrázkódás további kezelésének alapja néhány napos ágynyugalom (lehetőleg kórházi megfigyelés alatt), amit még hetekig tartó pihenés követ.
Ajánlatos a bőséges folyadékfogyasztás, mellőzve az alkoholos italokat. Szükség lehet nyugtató, fájdalomcsillapító alkalmazására és infúziós folyadékbevitelre is.
Az agyrázkódás 3–4 héten belül gyógyul, jogi értelemben azonban 8 napon belül gyógyuló sérülésről van szó.