Jump to content

A kezeletlen látászavarok miatt nő a látásromlással élők száma

2019. 10. 16. 14:26

A szemészeti ellátáshoz való korlátozott hozzáférés – különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban –, a népességöregedés és a változó életmód a fő oka annak, hogy globálisan egyre nő a látásromlással élők száma – derült ki a témában született első tanulmányból, amelyet az Egészségügyi Világszervezet készített.

A jelentés szerint világszerte legkevesebb 2,2 milliárd ember szenved látásromlástól vagy vakságtól, és közülük legalább egymilliárdan olyan látásromlással küzdenek, amely megelőzhető lett volna, vagy kezelésre vár.
 
Az egymilliárdba olyan mérsékelt vagy súlyos esetek is beletartoznak, amelyeket nem kezelt látászavarok, szürke hályog (katarakta), zöld hályog (glaukóma) és öregszeműség (presbyopia) váltott ki. A jelentés szerint a látásromlással élők többsége 50 éven felüli.
 
A látásromlással élők számának globális növekedéséhez az is hozzájárul, hogy az emberek egyre több időt töltenek zárt térben és végeznek olyan, közelre látást igénylő tevékenységeket, amelyek miatt rövidlátókká válnak. A jelentés szerint több szabadtéri programmal csökkenthető a kockázat.
 
 
A látásromlás továbbá egyre több diabéteszes, elsősorban 2-es típusú cukorbetegséggel élő embert érint, csaknem mindegyiküknél kialakul a diabéteszes ideghártya-betegség egy formája az életük során. Rendszeres szemvizsgálattal és megfelelő életmóddal azonban megelőzhető a betegség.
 
A jelentés szerint az emberek látásának megóvása érdekében a szemészeti ellátásokat jobban kellene integrálni az országos egészségügyi szolgáltatásokba, a megelőzés, a korai felismerés, a megfelelő kezelés és rehabilitáció érdekében.
(Forrás: szeniormagazin.co.hu/hirado.hu, kép:pixabay.com)