A Covid-19 koronavírus-fertőzésre nincs ismert gyógyszer, az egészségügyi hatóságok számos módszerrel próbálják felvenni a harcot a járvány terjedésének megfékezésére. A kedden közzétett legfrissebb adatok szerint Kínában eddig 72 436 ember betegedett meg, a halálos áldozatok száma 1868. Hétfőn 1886 új esetet és 98 újabb halálos áldozatot jegyeztek fel, több mint 90 százalékukat Hupej tartományban.
A kezelés módjait kereső, már futó, valamint felfüggesztett klinikai próbák száma napról napra növekszik a kínai klinikai tesztek jegyzékében, eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei a kutatási paraméterek szigorú szabványainak meghatározásán dolgoznak, mivel csak a körültekintéssel végzett tesztekkel lehet megállapítani, mely kezelések hatékonyak.
Két szer, amelyet a HIV-vírus ellen használnak, gátolja a vírusok replikálódásához szükséges enzimeket, állatkísérletekben már csökkentették a koronavírusok koncentrációját. Kutatók januárban azt jelentették, hogy az Egyesült Államokban egy ilyen kísérleti gyógyszerrel (remdesivir) kezelt beteg túlélte az új koronavírus-fertőzést, és hasonló sikerről számoltak be thaiföldi kutatók is, akik sikeresen kezeltek súlyos Covid-19-vírusos megbetegedéseket influenza- és HIV-vírus elleni – lopinavir és ritonavir – gyógyszerek kombinációjával.
„Kínában február első hetében 70 ember bevonásával indult két klinikai vizsgálat a remdesivirrel, a kontrollcsoport placebót kap. A tesztek április végére fejeződnek be, és a kínai hatóságok legkorábban májusra hagyhatják jóvá az ilyen kezelés”t – mondta Sibo Csiang, a Sanghaji Fudan Egyetem virológusa.
A kínai kutatók egy maláriaellenes szerrel, a klorokin vegyülettel is próbálkoznak, amely sejtkultúrákban elpusztította az új koronavírust. Tanulmányozzák azt is, hogy szteroidokkal lehet-e csökkenteni a gyulladást a súlyosan fertőzött betegek körében.
Egy másik tanulmányban 300 ember bevonásával tesztelik a Covid-19 fertőzésen átesett betegek vérplazmájának hatékonyságát, vagyis azt, hogy a vírus elleni harcra termelődött antitestek segíthetnek-e más frissen fertőzöttön a betegség leküzdésében.
Két őssejtkezelést is tesztelnek, a Csöcsiangi Egyetem kórházában 28 ember kap infúzióban menstruációs vérből kivont őssejteket, és eredményeiket olyanokéval vetik össze, akik nem részesültek ilyen kezelésben. Egyelőre nagyon csekély bizonyíték van arra, hogy az őssejtek leküzdhetik az új koronavírus-fertőzést.
Mintegy 15 olyan klinikai vizsgálat is szerepel a regiszterben, amelyek több mint kétezer ember bevonásával a hagyományos kínai gyógyászatban használt szerek hatékonyságát vizsgálják.
Soumya Swaminathan, a WHO tudóscsoportjának a vezetője elmondta, hogy a világszervezet nem tudja ellenőrizni a kutatók munkáját, de a járványok idején folyó klinikai próbák etikai irányelveinek meghatározásával és közzétételével segítette azt 2016-ban, és egy jobban hozzáférhető, rövid jelentést fog hamarosan közzétenni ebben az ügyben is.
A WHO együtt dolgozik a kínai hatóságokkal, hogy szabványosítsák a klinikai vizsgálatok elvégzését, és tervet vázol fel a klinikai tesztek protokolljára.