A rheumatoid arthritis, más néven sokízületi gyulladás elsősorban a kéz- és lábkisízületeket, csuklókat, bokákat, térdeket, illetve más ízületeket is érintő, előrehaladó gyulladással járó betegség.
Mihola Dóra reumatológus szakorvos a Duna Család-barát című műsorában elmondta, a betegség elsősorban harminc–ötven éves korban kezdődik, de van időskori formája is.
Általában fokozatosan kezdődik, először a kezek és lábak ízületein fájdalmas duzzanatok jelennek meg, illetve több mint egy óráig tartó reggeli ízületi merevség is jelentkezik, melyet fáradékonyság, gyengeség, izzadékonyság, rossz közérzet és alvászavar is kísér.
A sokízületi gyulladás nem öröklődő betegség, de családi halmozódás előfordulhat, és többféle gén felelős a genetikai fogékonyság és a betegség súlyosságának kialakulásáért.
„A genetikai tényező mellett több környezeti faktor is növelheti a betegség kockázatának kialakulását, ilyen például a dohányzás, a stresszes életmód, illetve a különböző traumatikus események” – mondta Mihola Dóra.
A betegség gyógyítható, ma már jó kezelési lehetőségek léteznek – tette hozzá. A gyógyszeres kezelés célja a gyulladás csökkentése, ezáltal a fájdalom csillapítása, az általános tünetek csökkentése, a porc- és csontpusztulás lassítása. A kezelés első lépcsője az úgynevezett tüneti szerek alkalmazása.
Mihola Dóra felhívta a figyelmet arra, ha egy sokízületi gyulladással diagnosztizált beteg tartósan nem kap kezelést, az visszafordíthatatlan ízületi károsodást eredményezhet.