Mindenek előtt fontos meghatározni a migrén és a fejfájás fogalmát, hiszen ezt a kettőt előszeretettel alkalmazzák egymás szinonimájaként, annak ellenére, hogy nem teljesen azonos a jelentésük!
A fejfájást úgy lehet a legegyszerűbben megkülönböztetni a migréntől, hogy a fájdalom helye szerint, illetve időtartama felől vizsgáljuk.
A fejfájást több fajtáját szokás megkülönböztetni. Létezik az úgynevezett tenziós és cluster fejfájás. Az utóbb említett a gyakoribb, amely görcsös, vagy szúró, tompa, esetleg lüktető érzéssel jár. A clauster típusú fájdalom ritkább, és kínzóbb, nagyon hasonlít a migrénes fájdalomhoz. Ez periódusosan jelentkezik, és féloldali, erős nyomó fájdalom jellemzi, amely akár heteken át is tarthat.
A migrén hasonlóan az előbb említetthez féloldali fejfájással jár. Abban különbözik a „hagyományostól”, hogy a roham kezdete előtt, az egyén érzi annak közeledtét. A fájdalom nagyon intenzív, hányinger, hányás, rosszabb esetben ájulás kísérheti. Gyakori tünete a látászavar, fény-és hangérzékenység. A rossz közérzetet hidegrázás, hasmenés tetőzi.
Ugyan tüneteik hasonlóak, mégsem egyformák, nem úgy, mint a kiváltó okok, melyek az összes típusra érvényesek.
A fő különbség tehát, a jelentkező tünetek, és a fájdalom helyéből fakad. Érdemes beazonosítani azokat, mielőtt orvoshoz fordulnánk, hiszen egyszerűbb úgy gyógymódot találni.