Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója és Chris Whitty angliai tisztifőorvos - aki e minőségében a kormány egészségügyi főtanácsosa - hétfőn közös tájékoztatót tartott a Downing Streeten a nagy-britanniai járványhelyzetről.
Vallance grafikus kimutatásokkal illusztrált ismertetésében elmondta: ha semmilyen ellenintézkedés nem történik, a napi új fertőződések száma 7-8 naponta megkétszereződhet, és e terjedési modell alapján október 13-ára már 49 ezren fertőződhetnének meg egyetlen nap alatt az új koronavírussal.
Hozzátette: egy ilyen elméleti forgatókönyv esetén egy hónappal később napi kétszáz fölé emelkedne a halálos áldozatok száma.
Sir Patrick többször is nyomatékosan hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez nem előrejelzés, és az előkészítés alatt álló, illetve a már meghozott ellenlépésekkel a jelenleg felfelé tartó terjedési görbe várhatóan megtörhető.
A brit egészségügyi minisztérium legutóbbi adatai alapján a vasárnap este zárult 24 órában 3899 új koronavírus-fertőzést azonosítottak szűrővizsgálatokkal az Egyesült Királyságban. Ugyanezen a napon 18-an haltak meg a koronavírus okozta Covid-19 betegségben.
Chris Whitty professzor a hétfői tájékoztatón elmondta, hogy jelenleg egyes országrészekre - a tisztifőorvos által bemutatott grafikus illusztrációk alapján főleg Észak-Angliára - koncentrálódik a nagyon magas vírusterjedési ráta.
Whitty szerint azonban az Egyesült Királyság sok egyéb térségében is jelentős a koronavírus terjedési rátája.
A tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy a halálozási számok alapján a Covid-19 betegség kórokozója virulensebb, mint a szezonális influenzáé. Chris Whitty elmondta: a szezonálisan visszatérő influenzának éves átlagban hétezer körüli, rosszabb években - mint amilyen például a három évvel ezelőtti influenzajárvány volt - húszezerhez közelítő halálos áldozata van az Egyesült Királyságban.
A brit koronavírus-járványban eddig 41 777-en haltak meg.
Sir Patrick Vallance tudományos főtanácsadó ugyanakkor bizakodóan szólt az új koronavírus elleni védőoltás sikeres kidolgozásának esélyeiről.
Kijelentette: jelentős előrelépések történtek a különböző vakcinafejlesztési programokban, sok az olyan kísérleti oltóanyag, amely védelmet jelentő immunreakciót vált ki, és ezek közül több a klinikai tesztelés nagyon előrehaladott szakaszában jár.
Vallance szerint lehetséges, hogy egyes oltóanyagok kis mennyiségben még az idei év vége előtt hozzáférhetővé válnak, egyelőre célzott rizikócsoportok számára. Hozzátette: sokkal nagyobb valószínűséggel a jövő év első felében lesz meg a koronavírus ellen bevethető vakcina.