Egy nő szemében két éven át növekvő daganatról kiderült, hogy egy olyan parazita, amely néha hüllőkről emberre is átterjed – írja a livescience.com.
A 28 éves, a kongói Basankusuból származó nőnek a szeme sarkában lévő feltűnő dudoron kívül nem voltak más tünetei, azonban az orvosok észrevették, hogy csomó magától mozog, így azt műtétileg eltávolították.
A beteg szemében, mint kiderült egy lárvát találtak, melyről további elemzések után kiderül, hogy egy armillifer grandis nevű fajhoz tartozik.
Az orvosok a szennyezett krokodilhúst jelölték meg a ritka fertőzés lehetséges forrásaként, ami az első ilyen eset az orvosi szakirodalomban – írta a JAMA Ophthalmology című szaklap.
A jelentés szerzői a nőnél egy ritka szemfertőzést diagnosztizáltak, amelyet féregatkáknak nevezett paraziták okoznak. Ebben az esetben egy parazita beágyazódott a páciens bal szemének kötőhártyájába, ott pedig körülbelül 10 milliméteresre nőtt.
Az afrikai régiókban ezek a paraziták a kígyók testében fejlődnek, majd a szájukon, illetve lerakott tojásaikon keresztül visszakerülnek a környezetbe. A legtöbb armillifer grandis okozta fertőzést kígyóhús fogyasztása okozott, a kongói nő azonban soha nem fogyasztott ilyen húst, viszont krokodilhúst igen, ami vélhetően a piacon érintkezhetett egy fertőzött kígyóhússal.
Azokban a ritka esetekben, amikor ember fertőződik meg, a paraziták leggyakrabban a belső szerveket és az őket körülvevő szöveteket támadják meg. Ezek a fertőzések gyakran nem okoznak tüneteket, sokszor egyéb műtétek során derül rájuk fény. Alkalmanként azonban ezek a fertőzések szervperforációhoz, szélsőséges immunreakciókhoz és halálhoz vezethetnek.
A szemfertőzés ennek a betegségnek igen ritka megnyilvánulása, azonban gyorsabban diagnosztizálható, hiszen homályos látást, szempirosságot, és fájdalmat okoz.