Jump to content

Több százmilliót költenek a kardiológiai vizsgálatra a magyarok

2016. 07. 05. 09:00

Hazánkban naponta 74 új szív-és érrendszeri megbetegedést regisztrálnak, ami nagyon magas szám, ami a kiadások és a vizsgálatra költött milliós összegekben meg is mutatkozik.

Magyarországon átlagosan a lakosság 958 milliárd forinttal járul hozzá évente az egészségügyi kiadásokhoz. A tetemes összegből 134 millió forintot tesznek ki a kardiológiai vizsgálatok, havonta.

A szívbetegségekből fakadó halálozási arány hazánkban nem elenyésző. Naponta átlagosan 74 új szív- és érrendszeri beteget diagnosztizálnak, és 172 halálos áldozata van a kardiológiai betegségeknek, amelyek a teljes halálozási arány 26 százalékát teszik ki - olvasható a MediHelp International egészségbiztosító közleményében.

A kardiológiai osztályon sokan fordulnak meg havonta

A kardiológiai szakterületen a tavalyi évben közel 1,53 millió beteget jegyzett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, ami 26 ezerrel több az előző évinél. Azt írták: ezen év "kardiológiai beavatkozásainak száma 4 millió 346 ezer volt", ami 30 ezerrel több, mint az előző évben.

A kardiológiai vizsgálatok javarészét támogatja a tb, a számítások szerint ez az összeg 134,8 millió forint havonta, a hálapénzeket nem számítva, ami a 2014-es évben 8,3 milliárd forint körüli összeg lehetett.

Milliárdok vándorolnak zsebből-zsebbe

A hálapénz a statisztikai adatok szerint leginkább az orvosok pénztárcáját gazdagítja (4,1 milliárd forint), utána következnek a házi- és szakorvosok (2,5 milliárd), a fogorvosok (1,1 milliárd), végül az ápolók, az orvosi asszisztensek, a műtősök (508 millió). A házi- és szakorvosok egy-egy alkalommal átlagosan háromezer forintot kaptak, a kórházban dolgozó orvosok tízezer forint feletti összeget. Az ápolóknak, az orvosi asszisztenseknek, a műtősöknek alkalmanként átlagosan kétezer forint jutott.

A tetemes összeg ellenére hosszú a várakozási lista egy-egy fontos vizsgálatra, amit a területi elhelyezkedés is befolyásol. A szív elektrofiziológiai vizsgálatára a várakozási idő 21-től 388 napig tarthat, a diagnosztikus szívkatéterezésre pedig 16-60 napot kell várni.

A magánkórházakban a várakozási lista jóval rövidebb, viszont borsos árat kérnek egy-egy vizsgálatért: egy konzultációért - meglévő leletekkel - alkalmanként tízezer forintot, egy általános vizsgálatért EKG-val és szívultrahanggal 25 ezer forintot, egy 24 órás vérnyomás- és EKG-monitorozásért pedig akár 16 ezer forintot is elkérhetnek. A szükséges gyógyszerek felíratása magánorvosoknál akár öt-tízezer forintba is kerülhet a MediHelp International egészségbiztosító felmérése szerint.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!
(Kép: pixabay.com)