Tanulmányok már kimutatták, hogy azon sportolók körében, akik futnak, ritkábban fordul elő megfázás. Ha gyakran mozogsz, kevésbé leszel fogékony a felső légúti betegségekre. Ahhoz viszont, hogy ne erőltesd magad túl, és csak a testmozgás jótékony hatásait élvezd, fontos, hogy tudd, mely mozgásforma a legalkalmasabb számodra, mikor jó sportolnod, s mikor nem, s azt is, hogy mennyi sportra van szükséged.
Hogyan hat a sport?
Ha sportolsz, a testedben fokozódik a makrofágok (a felső légúti megbetegedéseket kiváltó kórokozókat megtámadó sejtek) termelése. Ha sportolsz, az immunitást segítő sejtek gyorsabban keringenek a véráramban, s ez így is marad az edzés utáni pár óráig. Ezalatt az idő alatt az immunitást segítő sejtek vírusokat, és baktériumokat hatástalanítanak.
Bónuszok
Mivel edzés alatt nő a testhőmérsékleted, a baktériumok kevésbé képesek elszaporodni. Ráadásul a testedzés csökkenti a stresszt is. „Azoknál, akik a maximális oxigén felvételüknek (VO2max – a fittségi állapot mérésére használt érték) 70-75%-án naponta 40 percet sétálnak, feleannyi felső légúti megbetegedés fordul elő, mint másoknál.” Dr. David Nieman, az Appalachian Állami Egyetem immunológusa
Vigyázat!
A nehéz edzések során viszont nőhet a fehérvérsejtszámod, és a stresszhormonok mennyisége. Ezért fogékonyabbak a fertőzésre a maratoni futók, és a hosszú távú versenyek résztvevői. A növekvő kortizol, és adrenalinszint növekedés emeli a vérnyomást, a koleszterinszintet és időlegesen gyengítik az immunrendszert.
(Forrás: Dr. David Nieman / Fotó: flickr.com)