Az amerikai Georgia Institute of Technology kutatói EEG szenzorokkal figyelték meg az emlékeiket felidéző idős emberek agyát. Azt állapították, hogy a memóriájuk túl sok felesleges információt rögzít, ezért nehezebb pontosan előhívni belőle valamit.
A nehézkesség, a túl sok zavaró körülmény pedig bizonytalansághoz vezet. Ez a fiatalabbakat általában bosszantja, de ami ennél sokkal rosszabb, a csalók is ezt használják fel, hogy félrevezessék az időseket.
„Tudja, ahogy a múltkor beszéltük, ahogy megállapodtunk…” – elég határozottsággal még egy fiatalt is meg lehet ingatni, hát még olyan valakit, aki amúgy sem bízik a memóriájában.
Az amerikai kutatók 60 éves és annál idősebb önkéntesekkel, valamint egy fiatalokból álló kontroll csoporttal dolgoztak.
Miután az EEG szenzorokat a fejükre helyezték, mindennapi használati tárgyak képeit mutatták meg nekik. A fotókhoz egy színt és egy helyet is társítottak, például „sárga” és „nappali”. A résztvevőknek az egyik információt meg kellett jegyezniük, a másikat pedig elfelejteniük. Egy órával később megkérdezték tőlük, hogy a képen látott tárgy régi vagy új volt, és hogy illett-e a két jellemzőhöz. Egyik csoport sem tudta jól felidézni azt, amit nem kellett, viszont a tárgyra a fiatalok és az idősek is jól emlékeztek.
Viszont, amikor belekérdeztek, hogy biztosak-e benne, az idősek inkább visszakoztak, és elbizonytalanodtak. Az EEG szerint az idősek agya sokkal nagyobb erőfeszítéssel dolgozott, és hosszabb időt töltött az emlékezéssel – mondta el a kutatást vezető Audrey Duarte.
Az agytevékenységük alapján arra is következtettek, hogy a 60-an felüliek számos lényegtelen információt rögzítenek akaratlanul, a fejükben lévő információ sokkal „zajosabb”.
A fiatalok agya sokkal pontosabban tárolja az emlékeket, ezért is lehet, hogy sokszor még a nagyon idős emberek is tisztán emlékeznek a saját ifjúságukban történtekre.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!
(Kép: huffpost.com Forrás: szeniormagazin.hu/hirado.hu)