A hungarikum, ami egyetlen ünnepi asztalról sem hiányozhat, az a bejgli. A finom sütemény két féle töltetlékkel készül leggyakrabban, nem véletlenül. A népi hagyományok szerint a mák és a dió a bőség szimbólumai, amelyek jó szerencsét és sok termést hoznak, így, ha az ember sokat eszik belőle, reménykedhet, hogy Fortuna kegyeibe fogadja. A karácsonyi készülődéshez a tökéletes bejgli receptjével járulunk hozzá.
Klasszikus bejgli, hozzávalók:
Tészta
- 55 dkg finomliszt
- 15 dkg teavaj
- 10 dkg sertészsír (friss házi)
- 6 dkg porcukor
- 1 csipet só
- 1 dkg friss élesztő
- 2 db tojássárgája
- 1 dl tej (meg még egy pici)
Mákos töltelék
- 30 dkg mák (darált)
- 10 dkg cukor (kristály)
- 1 ek méz
- 4 kávéskanál fahéj
- 1 dl tej
- 2 csomag vaníliás cukor
-1 narancsból nyert narancshéj
- 1 narancsból nyert narancslé
Megkenéshez
- 2 db tojássárgája
- 2 db tojásfehérje (ami a tésztánál kimaradt)
Elkészítése
Egy tálba kimérjük a lisztet, a vajat, a zsírt, a porcukrot, valamint a sót. Ebben a tálban morzsoljuk össze az őket. Közben egy másik edénybe tegyünk az élesztőt, a tejet, és a tojások sárgáját, majd simára keverjük az összetevőket.
A lisztes keverékhez öntsük hozzá a tejes keveréket, és gyúrjuk simára a tésztát. Négy egyenlő gombócot formázunk belőle, majd fóliával letakarva, egy órára tegyük a hűtőbe pihenni őket. Míg a tészta pihen, elkészítjük a töltelékeket: egy tálba kimérjük a mákot, a fahéjat, vaníliás cukrot, a narancshéjat és levét, lazán összekeverjük. Egy lábasban a tejet felforraljuk a cukorral, mézzel, majd ezzel leforrázzuk a mákos keveréket, és fakanállal teljesen egyneműre keverjük az így kapott tölteléket. Hagyjuk kihűlni teljesen. Ha kihűltek, kivesszük a tésztát a hűtőből, s egymás után összeállítjuk a rudakat.
A tészták vastagsága nyújtáskor egyenletes vastagságú legyen (kb.: 24x35 cm). A kinyújtott tésztára a mákos töltelék felét rákanalazzuk, majd óvatosan, lehetőleg egyenletesen elkenjük rajta.
Ezután a tészta két rövidebbik oldalát hajtsuk fel a töltelékre (1-másfél cm), s kissé nyomkodjuk rá a töltelék szintjének magasságába. Ugyanígy hajtsuk fel a hosszabbik oldal egyikét, majd innen tekerjük fel a bejglit a papírral, egyenletesen. Mind a négy résszel ugyanígy járunk el.
Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, s a feltekerések után (mindig a már elkészültet) óvatosan, szépen alányúlva áthelyezzük a tepsibe, a tepsi felénél kezdve, hogy ezután egyenlő távolságra tudjuk elhelyezni a további három rudat egymástól.
Ha ezzel készen vagyunk, hosszában szurkáljuk meg villával a bejgliket, innen távozik sülés közben a gőz. Az utolsó mozzanat, ettől lesz szép márványos, fényes a teteje: kenjük le (az oldalát is) vékonyan tojássárgájával a bejgliket, hagyjuk, hogy megszáradjon.
Ha a tojássárgája megszáradt a bejgliken, kenjük le őket vékonyan (oldalukat is) tojásfehérjével, s hagyjuk, hogy teljesen megszáradjanak. Amikor a tojásfehérjével lekentük a bejgliket, kapcsoljuk be a sütőt 200 fokra állítva, alsó-felső sütésre, mire megszáradnak a bejglik, a sütő felmelegszik.
Ha megszáradtak a bejglik, ebben, az előmelegített sütőben 200 fokon, 15 percig sütjük, majd 15 perc után lejjebb vesszük 170 fokra, s további 10 - 15 percig sütjük. Így összesen 25 - 30 perc alatt készre sülnek (légkeverés nélkül) a bejglik - lehet látni a tetején, mikor van kész, a szép színe elárulja.
Egy kis trükk: Ha kivettük őket a sütőből, óvatosan összetoljuk a bejgliket, és széles pengéjű késsel, vagy valamilyen lapos eszközzel egyenesre nyomjuk a végeiket, s az oldalaikat - így az esetleges pici repedés is eltüntethető, ha keletkezne rajta, de csakis forrón lehet javítani ezeken az apró szépséghibákon.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!