Jump to content

Álomképek nyomában- négy érdekes dolog, az álmokról

2017. 04. 03. 15:05

Nincs olyan ember a Földön, aki ne álmodna. Ugyan vannak, akik váltig állítják ennek ellenkezőjét, mégis evolúciós velünk járója az álmodás. Tudósok tucatja próbálja feltérképezni a tudat eme izgalmas találmányát, legizgalmasabb felfedezéseik pedig magukért beszélnek.

Álmodni nem emberi kiváltság. Négylábú barátaink is ugyan úgy álmodnak, aminek sokszor vakkantás vagy elfojtott morgás képében adnak hangot. Persze nem csak a kutyák álmodnak, legyen szó bármilyen állatról, ők is kusza éjszakai villanások tucatjait látják.

1,5 óra ingyen mozi

Álmodni mindenki álmodik, néhányan csupán csak nem emlékeznek rá az ébredést követően. Minden egyes éjszaka az agy közel 1,5-2 órán keresztül állítja elő az álomképeket, amelyekre azért van szükség, hogy az aznapi ingerek és történések feldolgozásra kerüljenek, és a nem szükséges emlékek álomképekké alakulva a memória alszakaszaiba integrálódjanak. Érdekes, hogy az álmunkban ismeretlen arcok, nem agyunk gyártmányai, hanem a nap folyamán megpillantott embereké.

Egy nemrégiben végzett kutatás arra volt kíváncsi, hogy hogyan hat az agyra, ha nem álmodik. Ehhez önkéntesek egy csoportját vizsgálták alvás közben. Ugyan a résztvevők nyolc órát aludhattak, ám a szakemberek nem hagyták, hogy az alvási szakasz elérje az álmodási fázist. Három nap után a nem álmodás zavartság, pszichés zavarok, és dekoncentráltság képében jelentkezett.

Papírt és tollat az ágy mellé!

Valószínűleg mindenkivel megesett már, hogy félálomban világmegváltó ötletei támadtak, és milyen gyorsan jöttek, úgy el is tűntek a hajnallal. Persze nem minden esetben. Állítólag Paul McCartney álmából felkelve jegyezte le a világhírűvé vált Yesterday című Beatles-slágert, és a vámpírlázat elindító Alkonyat sorozat is Stephenie Meyer egyik álmának átdolgozásából született.

De nem csak agyunk kreatív zónáját mozgatja meg az alvás. Álmunkban ügyesebbek, kreatívabbak, sikeresebbek vagyunk. Amit a tudatos álmodással tökélyre fejleszthetünk.

Megálmodni a jövőt?

Megfejthetetlennek és kuszának tűnő álomképeink néha dejavu érzetet keltenek. Noha álmaink a tapasztalataink lenyomatai, vannak furcsa egybeesések. Abraham Lincoln például három nappal az ellene elkövetett merénylet előtt megálmodta saját halálát. A jelenségre nincs magyarázat, ám sokszor álmaink üzennek a jövőt illetően.

Női és férfi álmok

A nekem közt az álomképek milyenségében is akad eltérés. A férfiak például sokkal több szexuális töltetű vagy erőszakos éjszakai villanásnak szemtanúi, és gyakrabban történnek az álomesemények szabadtéren. A nők ezzel szemben sokszor érzelemdúsabb, álmokat látnak, és azok inkább zárt térben játszódnak.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!

(Forrás: szeniormagazin.hu | Kép: pixabay.com, staticflickr.com,)