A szem a lélek tükre. Árulkodik a hangulatról, és arról is, hogy mi jár a fejedben, na meg az egészségügyi állapotodról is. Akár hiszed, akár nem a szemgolyó alaposabb átvizsgálása számos rejtett panaszra, betegségre ráirányíthatja a figyelmet.
A szem és a látás egészségének megőrzése nagyon fontos, ám sokszor nem szánunk elég energiát arra, hogy életmódunk, és táplálkozásunk tartós megváltoztatása által látásunk hosszú távú egészségét megőrizzük. Persze az idő előrehaladtával látásunk valamelyest romlik, de azért preventív gondolkodással és életmóddal visszafordíthatatlan betegségektől óvhatjuk meg magunkat. De lássuk, mi minden érdekességgel szolgál a látás legfontosabb szerve, a szemgolyó.
A babák, és a fordított látás
A csecsemők (és egyben mindenki), fejjel lefelé látnak életük első szakaszában. A furcsaságról az agy tehet, mert az még nem tanulta meg, hogy hogyan kell visszafordítani a látott képet. Egy bizonyos kor után viszont ezt a képességet elsajátítják, és látásuk az „eredetibe” rendeződik vissza.
Egyébként az emberi szem fordított képet készít a látottakról, azaz egész életünkben fejjel lefelé szemléljük a világot, csupán az agyunk fordítja „vissza” a környezetet.
Mekkora a szemgolyó?
Egészen pontosan 12 milliméter sugarú és körülbelül 7,5 gramm a súlya. Gömb alakú, és szerkezete igen rugalmas, ami lehetővé teszi, hogy alkalmazkodjon a szemüreg alakjához, amit hét különböző csont határol.
Tájékozódásunk 80 százalékát a látás által nyerjük, mindezek ellenére a szemgolyó csupán 1,5 százalékát teszi ki testünknek.
Furcsa betegség- a szemgolyóhiány
Az anoftalmia nevű genetikai betegség, ami nagyon ritka előfordulású, azt jelenti, hogy az újszülött szemgolyó vagy szemgolyók nélkül fog megszületni. A komoly betegség terhesség 18. hetétől már kimutatható ultrahangos vizsgálattal.
Alvás közben mozog a leggyorsabban
A szemgolyóink az alvás legmélyebb, úgy nevezett REM fázisában hirtelen, gyors mozgásokat tesznek. Az alvás ezen szakaszában a szem és az agy nagyon aktív, míg az izmok teljesen ernyedt állapotban vannak.
A szemszín
Szemünk színét a szivárványhártya (írisz) határozza meg. A kék szeműek esetében az írisz pigmenttartalma alacsony, a barna szeműek esetében viszont nagyon magas.