Lassan Európa-szerte nem lehet majd találni egyetlen országot sem, ahol a statisztika részét nem képzik a túlsúly okozta halálesetek. A többletkilóknál azonban felütötte a fejét valami sokkal halálosabb.
„Loneliness epidemic”
Mind csatlakozunk egymáshoz valamilyen szinten, ám a társas magány esete egyre gyakoribb. Világszerte egyre több helyen üti fel a fejét a „magányos járvány” névre keresztelt jelenség, ami halálosabb, mint az elhízás. Csak Amerikában a 45 év feletti felnőtt lakosság túlnyomó része krónikus magányosságban szenved, ez szám szerint 42 millió embert jelent.
A témában zajló friss kutatások részeredményei pedig csak jobban árnyalják a helyzetet: a futótűzként terjedő magányosság komoly fenyegetést jelent a közegészségre. Nem véletlenül kapta a „járvány” jelzőt a jelenség. Az erről végzett, átfogó, a témában készült legnagyobb kutatás a 125. éves American Psychological Associationon került bemutatásra.
A szakemberek a krónikus magányosságot, nem csak az egymástól való elfordulásra vagy a szociális érzékenység kikopására vezetik vissza, hanem a gyorsabban felbomló házasságokra, és a születendő gyermekek számának csökkenésére.
„Valakihez tartozni a legösztönösebb emberi viselkedés”- mondta professzor Julianne Holt-Lunstad a a Brigham Young University pszichológusa.
Magányos tömeg
A nagy renoméval bíró éves találkozón nyilvánosság elé tárt kutatás két lépcsős volt. Az első fordulóban 148 tanulmányt vizsgált, amelyek összesen 300 ezer résztvevő adatait tartalmazták Amerika-szerte. A második fordulóban 70 tanulmányt elemeztek, amelyek összesen 3,4 millió ember adatait tartalmazták. A reprezentatív felmérések amerikai, európai és ázsiai emberek információit is magába foglalták.
A kétlépcsős kutatásból kiderült, hogy a magány, a szociális izoláció vagy szimplán az egyedül élés komoly lenyomatot hagy maga után, ugyanis ezek az idő előtti elhalálozással hozhatók kapcsolatba.
Persze élete bizonyos pillanataiban az ember magányosnak és elhagyatottnak érzi magát, de az átmenteni állapot és a krónikus magányosság között éles határvonal húzódik. Számos kutatás fedezett fel kapcsolatot a magány a rossz alvási szokások, a szívbetegségek, a demencia és a legyengült immunrendszer között. Az, hogy a magány miként képes ilyen intenzív és káros hatást kifejteni az emberi szervezetre, az egyelőre rejtély, és a szakemberek sem tudnak egyetlen kézzelfogható magyarázatot adni, de tény, hogy lerövidíti az élethosszt.