A magyar konyhában is igen kedvelt francia eredetű “karácsonyi fatörzs” legendája 100 évvel ezelőttire nyúlik vissza. Nevét arról a kandallóba tett fáról kapta, ami a karácsonyi mulatság elejétől a végéig melegen tartotta a szobát. Ami a készítőjét illeti, már nehezebb kérdés. A cukrásztörténelem a mai napig két különböző emberhez társítja az első édesség elkészítését. Vannak, akik Antoine Charabot, míg mások Pierre Lacamnak tulajdonítják. Akárhogy is legyen, a bûche de Noël meghódította Európát, és a magyar gasztronómiába is belopta magát.
Az eredeti fatörzs sütemény nevéhez hűen egy fa törzsét hivatott megidézni, így csokoládéval, kávéval, gesztenyekrémmel bevont sütemény volt, a tetején apró figurákkal, fenyőfákkal. Ami a tésztáját illeti, nem sajnálták belőle az alkoholt sem. Az idő múlásával azonban sokat változott a bûche de Noël elkészítése, ám az eredeti receptúra a fenti három dolgot idézi.
Bûche de Noël házilag
A bejgli mellé a karácsonyi fatörzs is elfér, s ha már az eredetét tudjuk, csak egy jó recept kell, hogy az egész családot lenyűgözhessük.
Amire szükséged lesz:
Hozzávalók a tésztához:
- 15 dkg porcukor
- 20 dkg liszt
- 4 tojás
- 4 evőkanál kanál forró víz
- 1 kiskanál citromlé
- 1 evőkanál kakaópor
- 1 csomag sütőpor
Hozzávalók a krémhez:
- 1 vagy 2 tojás
- 3 tojássárgája
- 3 evőkanál cukor
- 1 evőkanál kávé
- 2,5 dl tejszín
Elkészítése
A tészta elkészítéséhez a tojássárgát a cukrot és a citromlevet keverjük össze robotgéppel. Ezután adjuk hozzá a forró vizet, de kanalanként!
A sütőport és a kakaóport keverjük el a lisztel, majd készítsünk habot a tojásfehérjéből. Ezt adjuk hozzá a masszához, majd tegyük tepsibe (30x30 cm-s) és légkeveréses sütőben 125 fokon süssük tűpróbáig.
A kész tésztát tekerjük fel, miután kihűlt tegyük a hűtőbe fél órára.
Míg a tészta hűl, készítsük el a krémet a 3 tojássárga és a cukor robotgéppel való összekeverésével. Verjük fel a tejszínt, majd adjuk a krémhez úgy, hogy ne törjön össze a hab.
Ezután nincs más dolgunk csak kitekerjük a tésztát és töltsük meg a krém háromnegyedével. A sütiből vágjunk le egy darabkát, majd tegyük az oldalához. Ezután kenjük be a süteményt krémmel kívülről, és csíkozzuk meg villával, hogy fatörzs mintázatú legyen.
Ha van kedvünk kis figurákat is tehetünk a tetejére.