Ha nem is napi, de heti rendszerességgel valószínűleg mindannyian használjuk a fültisztító pálcikát, aminek igénybe vételét teljes természetességgel végezzük. Pedig a dolog nem olyan egyszerű, mint hisszük.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány ugyanis arra hívja fel a figyelmet, hogy a fülpiszkáló túlzott és gyakori használata épphogy fokozza a fülzsír termelődését, sőt, ha rosszul használjuk, akkor még átmeneti halláskárosodást is okozhatunk vele.
Tippek, a megfelelő fülpucoláshoz
Ahogy a fürdésnek vagy épp a kézmosásnak, úgy a fültisztításnak is megvannak a maga íratlan szabályai.
Csak módjával!
A fültisztítás elsődleges oka, hogy a nem kellő fülzsír eltűnjön a hallójáratról. Ennek érdekében naponta –akár többször is – harcba szállunk. Viszont, a túlzott fülpucolással a kívánt állapot ellenkezőjét érhetjük el.
A hallójárat bőrfelülete ugyanis érzékeli, ha eltűnik róla a zsír. Az eltűnt zsírt pedig azonnali termeléssel kívánja pótolni. Ha ezt rendszeresen eljátsszuk a fülünkkel, akkor a termelés csak egyre fokozódni fog.
Gyulladás
A fültisztítás és a zsír eltávolítása gyulladást is okozhat. Így nem árt a napi rendszerességet heti rendszerességére csökkenteni, ha nem akarunk ártani a fülnek.
Átmeneti halláskárosodás
Hasonlatosan a gyulladáshoz, úgy átmeneti halláskárosodást is okozhatunk a nem megfelelő használattal. Ha a pálcát nem az előírtak szerint alkalmazzuk, akkor a fülzsírt csak rátoljuk a dobhártyára, ami egy idő után eltömítheti a hallójáratot is.
Fülmosás?
Házilagosan semmi esetre sem ajánlott. Érdemes azt szakemberrel elvégeztetni, mert nem mindegy sem a hőfok, sem az intenzitás. A hallójárat pedig könnyen megsérülhet.
Csak pálcát, mást ne!
Nem jó ötlet a fülpiszkálópálcán kívül bármi mással matatni a fülben, mert könnyen megsérthetjük vele a dobhártyát vagy épp a hallójárat csontjait.
A helyes használat?
A videóban részletekbe menően, szakszerű segítséggel ismerheted meg a fülpucolás mikéntjét.