A GMO (genetikailag módosított szervezet) olyan szervezet, melynek a genetikai állományát mesterséges úton változtatták meg, melynek következtében az adott szervezetben és utódaiban, új tulajdonság/tulajdonságok jelennek meg.
Mit jelent?
A hagyományos nemesítés során azonos, vagy rokon fajok keresztezésével, természetes úton állítják elő a kedvező tulajdonságú új fajtát, a genetikai módosítás során viszont akár nem rokon fajok, sok esetben vírusok, vagy baktériumok génjeit ültetik be a GMO fajtába. Rizs esetében gyomirtószer-rezisztenciát, kártevő rovarokkal szembeni ellenálló képességet, illetve kedvező táplálkozás-élettani tulajdonságokat hordozó, például béta-karotint nagy mennyiségben tartalmazó GMO fajtákat hoztak létre.
Véletlenszerű, hogy az új tulajdonságot hordozó gének hová épülnek be a gazdaszervezet genetikai állományába, ezért nem tudhatjuk, hogy ennek milyen következményei lehetnek a GMO-kat fogyasztó szervezetekre, illetve a környezetre nézve. Emiatt a GMO-k termesztése, valamint élelmiszeripari és takarmánycélú felhasználása az Európai Unióban csak szigorú hatástani vizsgálatokat is magába foglaló, előzetes engedélyezési eljárás után lehetséges. Ezért fordulhat elő, hogy a világ más országaiban engedélyezett módon termelt és fogyasztott GMO az EU-ban tiltott.