Agyunk és memóriánk működése az évek előrehaladtával szépen, lassan elkezd hanyatlani. Nincs ebben semmi szégyellni vagy félnivaló, mert ez természetes folyamat. Viszont, a feledékenység mértékének csökkenése, felbukkanásának gyakorisága ellen tehetünk, sőt redukálhatjuk azt, csupán az étrenden kell változtatni egy hangyányit.
Az vagy, amit megeszel
A sokszor ismételt mondás igaz a memóriára és az agyra is, táplálkozási szokásaink milyensége, ugyanis befolyással van agytekervényeinkre. A jól működő memória és hatékony koncentráció sok mindentől függ, de elsődlegesen az agysejtek közötti ingerületek szabad áramlásától.
A szabad ingerületáramláshoz viszont sok oxigénre, energiára, vitaminra és fehérjére van szükség, amit csak a megfelelő táplálkozással lehet biztosítani. Tehát bevitt ételek minősége, mennyisége kulcsfontosságú, mert alapvető hatással van az ingerületátvivő anyagok termelődésére.
Egyél, igyál, emlékezz!
A jó memória érdekében kerülendőek a telített zsírsavban gazdag ételek, és a cukros falatok. Ugyan ezek egy darabig felpörgetik a szervezetet és az agyat, hatásuk épp olyan hamar múlik, mint ahogy jött. Után pedig nem marad más, mint a tompultság, és levertségérzet. A zsírok ezen felül lerakódásokat okozhat az agyi erekben, a túlzott cukorfogyatás pedig számos betegség, például a diabétesz kiváltója lehet.
A fent említett ételek helyett érdemes telítetlen, esszenciális zsírsavakkal teli ételeket fogyassztani, amelyek serkentik az agyat. Ezek a növényi olajokban (pl. olívaolaj, lenolaj), diófélékben, olajos magvakban és tengeri halakban találhatók. A szükséges cukormennyiséget is lehet szervezetbarát módon pótolni, és a lassan felszívódó szénhidrátokat, rostos eledeleket is előnyben kell részesíteni.
A legjobb memóriajavító ételeknek mégis a zöldségeket tartják. Mivel magas vitamin, rost és flavonoid tartalmúak fontos minél többet fogyasztani belőlük. A flavonoidok nagy szerepet játszanak az éles memória fenntartásában. Ezek olyan természetes növényi eredetű vegyületek, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságúak, azaz védik a sejteket a káros hatásoktól.
A zöldségek közül a káposzta, a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, a cékla, az avokádó, a spenót kiváló agykarbantartó, akárcsak a fokhagyma és a búzacsíra is.
A megfelelő étrend mellett a rendszeres sportolásra is érdemes odafigyelni, ugyanis az intenzív mozgás hatására, a memóriáért felelős agyterület térfogata növekedni kezd. Ezt egy 2011-es brit kutatás bizonyította.