A szezámmag Indiából származik, és a szezám a termesztésbe elsőként bevont növények egyike, úgyhogy régóta kíséri az emberiség fejlődését. A szezám Indiából terjed el, először Kínát, majd Japánt hódította meg.
Őshazájában, nem csak a gasztronómiában, hanem a hindu mitológiában is szerepe volt. Úgy tartják, a Jama isten által megáldott mag az örök élet szimbóluma. A történelem során III. Ramszesz idején már Egyiptomban is ültették, amelyről hieroglifákon is megemlékeztek. A római hadseregben mézzel elkevert szezámmagot (halvát) etettek a katonákkal erejük és férfiasságuk növelése érdekében. Hippokratész többször megemlékezik műveiben a szezámmag gyógyító erejéről.
Kicsi a szezám, de erős!
Érdekes, hogy míg a kelet-ázsiai konyhában a szezámot ételek ízesítésére, vagy alapanyagként használják, addig az európai gasztro-kultúrában csak, mint kiegészítőként használják, a kenyerek, vagy rágcsálnivalók tetejét meghintve vele. Pedig ezernyi módon lehet elkészíteni. Készülhet belőle pirított és sózott formájában szezámsó, kenyérbe és péksüteménybe süthetjük, salátára, köretre szórhatjuk. A magból sajtolva szezámolajat nyerhetünk ki.
A szezám ugyan apró méretű, mégis tápanyagbomba. Először is hétszer annyi kalciumot tartalmaz, mint a tehéntej, ami már magában is nagyon értékes táplálékká teszi, másodszor gazdag forrása az A-, E-, B1- és B2-vitaminoknak, illetve a magnéziumnak, káliumnak, foszfornak, vasnak. A magnézium és kálium a szervezetben kiemelten fontos szerepet játszik, ugyanis megfelelő mennyiségükkel megelőzhetőek, kordában tarthatók a szorongásos tünetek, és az ideges eredetű szívpanaszok, izomgörcsök.
A fentiek mellett Lecitin-, szezamintartalma is van, így a magas koleszterinszintűek számára kifejezetten hasznos szív- és érvédő táplálék, mivel koleszterincsökkentő hatású illetve akadályozza az érfalakon a plakk-képződést.
A legérdekesebb, hogy a szezámmagot összefüggésbe hozták a melanomával. A tudományos kutatások szerint az magvakból préselt olajok közül, leginkább a szezámmag olaja gátolja a melanoma sejtek növekedését.
Szezámolaj
A szezámmagból préselt szezámolaj szintén gazdag vitaminokban és aminosavakban, ezen kívül valóságos energiabomba. Kerek száz gramm olajban 570 kilokalória található. Akár olajként, akár magformájában érdemes a mindennapi étrend részévé tenni, jótékony hatása miatt.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!