Javulnak az életkilátásai azoknak a daganatos betegeknek, akik hetente legalább háromszor-négyszer a pulzusszámot megemelő sportot, fizikai aktivitást végeznek. Emellett a szakszerű gyógytornával a daganatellenes kezelések miatti mellékhatások egy része is éppúgy csökkenthető, mint a műtét vagy a sugárkezelés következtében kialakuló vizelettartási gondok vagy az erekciós problémák – indokolja Kapitány Zsuzsanna gyógytornász, a daganatos betegeket összefogó Gyógyulj Velünk Egyesület elnökségi tagja, miért állítottak össze gyógytornát bemutató videókat a prosztatarákos betegek számára. – Optimális esetben minden egyes beteggel már a műtét, a sugárkezelés vagy az onkológiai kezelések előtt foglalkozna gyógytornász, ám ennek ma sajnos kevesek részesei. A videókkal szeretnénk olyan kézzelfogható segítséget nyújtani a betegek számára, melyet otthonukban, önállóan is felhasználhatnak. A bemutatott gyakorlatok egy része szinte bárhol, észrevétlenül is elvégezhető – fogalmaz Kapitány Zsuzsanna.
Az ötperces videók a kórházi kezelés utánra keringésjavító, a vénás- és a nyirokrendszert támogató gyakorlatokat, a vizelettartási-, széklettartási- és ürítési képességet erősítő, illetve ezen folyamatok feletti kontroll megőrzését vagy visszaszerzését, az erekciós képesség javítását is elősegítő tornát mutatnak be. Fontos viszont, hogy a gyógytorna vagy egyéb aktív testmozgás előtt a prosztatarákkal élő beteg egyeztessen a szakorvosával, gyógytornásszal, akik szakmai segítséget nyújtanak a beteg állapotának legmegfelelőbb mozgásforma kiválasztásához.
kiadványokkal, szakemberek továbbképzésével igyekeznek segíteni a prosztatarákkal szembesült férfiak rehabilitációját.
Kórházi kezelés utáni gyógytorna:
Medencefenék- és intimtorna a panaszok csökkentéséért:
Rehabilitációs torna:
A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint Magyarországon évente mintegy 4500 új prosztatarákot fedeznek fel. Több mint 20 ezren élnek közöttünk, akik már szembesültek a betegséggel. Az ő életminőségük javítását tűzte ki célul a 2017-ben elindított 10 Ezer Lépés Program. A kezdeményezés a Gyógyulj Velünk Egyesület, a Magyar Rákellenes Liga, valamint urológus, onkológus szakorvosok és gyógytornász szakemberek összefogásával, a Janssen támogatásával valósul meg. A videók közreadásán túl közös figyelemfelhívó akciókkal, fővárosi és vidéki helyszíneken gyógytorna foglalkozásokkal, kiadványokkal, szakemberek továbbképzésével igyekeznek segíteni a prosztatarákkal szembesült férfiak rehabilitációját.