A cambridge-i Royali Papworth Kórházban kifejlesztett készülék oxigént juttat a vérbe mindkét szervben egy világon elsőként alkalmazott eljárással. A gép ezzel képes életre kelteni az összeomlott szerveket a keringés leállása után. Ahogy Pedro Catarino, a kórház sebésze fogalmazott: „feltölti az elemeket”.
„Ez egy újraélesztés, és miután feltöltöttük a szív energiatartalékait, megtörténhet az átültetés” – magyarázta az orvos, aki szerint legalább kétszer, de lehet, hogy négyszer annyi szív- és tüdőátültetést lehet elvégezni az eljárásnak köszönhetően, ugyanis ezzel sokkal több szerv válik alkalmassá a donációra.
Catarino hozzáfűzte: nagyon nagy szükség volt erre az áttörésre, mivel naponta halnak meg olyan betegek, akik az átültetésre várnak.
A legtöbb átültetésre alkalmas szerv olyan emberektől származik, akiknél bekövetkezett az agyhalál. Az orvosok egy ideig az agyhalál beállta után is képesek életben tartani a szívüket, amíg át nem lehet ültetni.
Aaron Green, a kórház páciense azonban már egy olyan ember szervét kapta, akinek leállt a keringése, és nem működtek a szervei. Az agyhalál bekövetkezte után még négy órán át alkalmasak az ember szervei az átültetésre. A keringés leállása után azonban csupán 30 perce van az orvosoknak arra, hogy géppel élesszék fel a szerveket – mondta Catarino.
A kórház öt éve végez olyan szívátültetést, amikor összeomlott keringésű szervet transzplantálnak. Tavaly nyáron végeztek először olyan szív- és tüdőátültetést, amihez az új gépet használták.
Jelenleg a 25 éves Green az egyetlen ember a világon, aki egy olyan donortól kapott szívet és tüdőt, akinek a szíve már leállt.
„Amikor magamhoz tértem a műtét után, az első pillantásom a kezemre esett és láttam, hogy már nem kék. Hihetetlen, milyen gyorsan beindult a szív és a tüdő működése” – idézte fel.
Green két hónappal a transzplantáció után elhagyhatta a kórházat, azóta már krikettezik és kerékpározik is. Újra munkába állt, és szeptemberre tervezi az esküvőjét a menyasszonyával – írta a brit közszolgálati hírportál.