Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség közleménye szerint a BioNTech/Pfizer legújabb fejlesztésű oltóanyaga a BA.4 és a BA.5 jelű omikron variánsokat és az eredeti koronavírus-törzset egyaránt sikeresen támadja.
A Comirnaty mRNS-vakcina adaptált változata olyan 12 évesnél idősebbeknél alkalmazható, akik legalább két oltást már megkaptak a koronavírus ellen. Az új oltóanyag várhatóan szélesebb körű védelmet nyújt majd a különböző variánsok ellen - írták.
Közölték továbbá, a Moderna amerikai biotechnológiai vállalattól szintén kérelem bedását várják a BA.4 és a BA.5 jelű alváltozatot célzó oltóanyagának uniós jóváhagyásához.
A gyógyszerügynökség szeptember elején javasolt forgalmazásra az új típusú koronavírus omikron változata elleni BioNTech/Pfizer és a Moderna által gyártott vakcinákat. A védőoltások az előzőleg már forgalomba került vakcináknak az omikron variáns BA.1-es alváltozata elleni védekezéshez igazított verziói, de - mint írták - képesek semlegesíteni más, BA.2 és BA2.75 jelű alváltozatokat is. Mindkettő adaptált oltóanyag 12 éves kortól alkalmazható olyanoknál, akik korábban már megkapták az első két oltást.
Az uniós gyógyszerügynökség ez idáig a Pfizer/BioNTech Comirnaty, az AstraZeneca Vaxzevira, a Moderna Spikevax, a Novavax Nuvaxovid nevű, valamint a Johnson & Johnson vállalat Jcovden nevű vakcináját, valamint a Valneva európai biotechnológiai vállalat koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagát ajánlotta használatra. Az EMA jelenleg az orosz Szputnyik V, a nemzetközi Sanofi vállalat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, a kínai Sinovac gyógyszergyár, a spanyolországi Hipra gyógyszercég saját fejlesztésű, azonos nevű, koronavírus elleni vakcinájának, valamint német-dél-koreai SK Chemicals biotechnológiai vállalat Skycovion nevű, koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagát vizsgálja.