Néhány alapszabály:
- az emésztőrendszered állapota határozza meg, hogy milyen gyorsan kerül a gyógyszer a véráramodba
- a testtömeged határozza meg, mennyit kell szedned a készítményből, s azt is, hogy milyen gyorsan ürül ki a szervezetedből
- a keringés idősebb korban már lassul, így a gyógyszereknek több időre van szükségük, hogy eljussanak a veséhez, és a májhoz
- mivel a máj, és a vese működése is csökken időskorban, így a lebontás, és kiürítés folyamata is hosszabb időt vesz igénybe.
Ne kombinálj szakorvos javaslata nélkül!
Egyes gyógyszerek felerősíthetik egymás hatását, pl. a véralvadásgátlók, és az aszpirin együttes alkalmazása ezt eredményezik. Vannak viszont olyanok, amik gyengítik egymás hatását.
Gyógyszer – betegség kölcsönhatás
Például magas vérnyomás, vagy asztma esetén óvatosan alkalmazd az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő készítményeket. Azt, hogy milyen gyógyszerekkel kell vigyáznod, mindig megtalálod leírva az útmutatóban.
Gyógyszer – élelmiszer kölcsönhatás
Olykor a táplálék megváltoztathatja a gyógyszer felszívódását az emésztőrendszerben. Bizonyos tápanyagok felszívódását gátolhatja is, így könnyen felütheti a fejét egy-egy hiánybetegség.
Gyógyszer – alkohol kölcsönhatás
Néhány készítmény alkohollal keverve álmosságot, fáradtságot, és a reakcióidő megnövekedését okozhatja. Persze rengeteg gyógyszerrel eleve nem iható alkohol. Ha mégsem fogadod meg e kitételt, csökkenhet a koordinációd, romolhat az emlékezeted, és ingerlékeny lehetsz.
Beszéljünk a mellékhatásokról!
A legtöbb nem súlyos, és magától elmúlik, de ritka esetekben bizony komoly esetek is előfordulhatnak. Figyeld magad, okoz-e a gyógyszer rossz közérzetet, vagy bármilyen tünetet. Oszd meg ezeket a tüneteket a háziorvosoddal. Akár a hangulatváltozás is lehet kellemetlen tünet.
(Forrás: www.medicinenet.com, Fotó:www.rawstory.com)