Az ősi gyógyítási szokások egy új fajtáját felfedezése a szegedi Móra Ferenc Múzeum régészeinek köszönhető, akik az apátfalvai M43-as autópálya ásatásán talált sírok vizsgálatakor bukkantak a leletekre.
Olyan női és gyermeksírokat tártak fel, amelyek valószínűleg komoly betegségekben, főként tuberkulózisban elhunytakat rejtettek. A sírokban ékszereket és olyan "csüngőket" is találtak a régészek, amelyek feltehetően mágikus amulettként szolgálhatták tulajdonosaikat.
A Kujáni Yvett régész vezette vizsgálatok szerint a nyakon, mellkason, csuklón lévő amulettek valószínűleg nem "rontáselhárítás" céljából kerültek a testekre. Az elhunyt nők és gyermekek már betegek lehettek, így minden bizonnyal fájdalomcsillapításra használhatták ezeket az ékszereket. A szarmaták a gyógyításban a csüngők "mágikus erejét" rendszeresen felhasználták, erre engednek következtetni az M43-as ásatáson megtalált sírok is.
A legsúlyosabb beteg egy hat év körüli kislány lehetett, akinek a tbc miatt deformálódott, púposodott a gerince, elviselhetetlen fájdalmakkal küzdhetett. Egy másik temetkezésben a csípőcsonton mutatkoztak hasonló jelek. A szarmata férfiakat sem kímélte a kór, de ma sem tudni miért, ők nem viseltek bajelhárító ékszereket.
A témáról Kujáni Yvett pénteken tart előadást és bemutatja a megtalált amuletteket is az érdeklődőknek a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!
(Kép: kathleen-obrien.com Forrás: szeniormagazin.hu/MTI