Az intézet 2013-ban indította el Hunchest nevű, a tüdőrákszűrést célzó kutatási programját. Ennek során kiemelten veszélyeztetett páciensek bevonásával vizsgálják az alacsony dózisú mellkasi CT (LDCT) hatékonyságát tüdőrákszűrésre. A program célja, hogy a tüdőrákot a lehető legkorábbi stádiumban mutassák ki olyanoknál, akik esetében a betegség kialakulásának magas a kockázata.
A szűréseket négy vizsgálati csoportban végzik, a programba azok jelentkezhetnek, akik megfelelnek a feltételeknek: 50-79 évesek és anamnézisükben nincs tumoros betegség.
A vizsgálatok térítésmentesek, ezeket a cég két fővárosi központjában, illetve Debrecenben és Szegeden végzi majd el, a Korányi intézet mellett. A legtöbb jelentkezőt az érintett központok közeléből várják, ám a vizsgálatba az ország bármelyik pontjáról be lehet kapcsolódni - jelezték.
A tájékoztatás szerint a vizsgálat mellett a dohányzó betegeket a leszokási programok egyikébe is igyekeznek majd bevonni, hogy azok a tüdőrák kialakulását elősegítő káros szenvedélytől mihamarabb szabadulhassanak.
A közleményben idézték Kovács Gábort, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató főorvosát, aki kiemelte, a tüdőrák az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kihívást jelenti Magyarországon, az aggasztó statisztikák pedig elsősorban a szűrővizsgálatok rendszeresítésével javíthatóak. Az intézet egyik hosszú távú célja, hogy a Hunchest program bekerülhessen a népegészségügyi szűrőprogramok közé, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár égisze alatt a lehető legtöbb veszélyeztetett ember szűrését elvégezhessék - mondta a főigazgató.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!