Romániában 2016 eleje óta 3109 kanyarós megbetegedést diagnosztizáltak, és ebben az időszakban tizenhatan vesztették életüket a betegség szövődményei miatt. Korábban átlagosan 7-8 kanyarós esetet jegyeztek évente.
Az idei évben a legtöbb megbetegedést a Bánságban észlelték. Krassó-Szörény megyében 726, Arad megyében 617, Temes megyében 568 esetet jegyeztek, de Erdély belső megyéiben is sok a kanyarós beteg. Maros megyében 311, Beszterce-Naszódban 129 esetben állapították meg a kórt. Alexandru Rafila járványügyi szakértő szerint már minden szükséges intézkedést megtettek a járvány megfékezésére: soron kívül kezdték oltani az egy évnél kisebb gyermekeket kanyaró ellen, hogy megállítsák a járvány terjedését. De mi a helyzet itthon az oltásokkal?
1969 és a kanyaró
Mi a kapcsolat a sokat ismételgetett évszám és a betegség között? Nos, azok akik 1969 előtt születettek egyáltalán nem, a későbbi generációk is csak részlegesen védettek a kanyaró ellen, mivel 1990-ben lecserélték azt a vakcinát, amelyet addig használtak. A jelenleg használt védőoltás teljes védelmet biztosít, ám a korábbi változata nem.
Itthon az oltást kétszer ismétlik kisiskolás és kamasz korban, viszont a védettség csökkenhet felnőttkorra, de a betegség kialakulását és a járványt még így is megakadályozhatja. A magyar gyerekek 98 százaléka be van oltva kanyaró ellen, ennek köszönhetően Magyarországon "népességszintű védettség" alakult ki a betegséggel szemben.
A határ menti makói kórház fekvőbetegeket ellátó osztályain és sürgősségi részlegein viszont zárlatot rendeltek el az egészségügyi személyzet körében kimutatott kanyaró megbetegedések miatt – tájékoztatott róla a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának vezetője.
A kanyaró súlyos, fertőző betegség, amelynek kezdetben influenzaszerű tünetei vannak: torokfájás, köhögés, magas láz. A már a lappangási idő utolsó fázisában, még a tipikus kiütések előtt fertőzhet a beteg. A kanyaróvírus közvetlen kapcsolattal vagy cseppfertőzéssel terjed. A légutak nyálkahártyáján át vagy a szem kötőhártyáján keresztül jut a szervezetbe. A vírusnak rövid ideig való kitettség is könnyen fertőzéshez vezethet.
Speciálisan kanyaró elleni kezelés nem létezik. A betegség akut szakaszában ágynyugalom, láz- és köhögéscsillapítás, sok folyadék fogyasztása javasolt. Tüneti kezelésként fájdalomcsillapítókat és köhögés elleni szereket írnak fel. A láz miatti megnövekedett folyadékveszteséget fokozott folyadékbevitellel kell fedezni. A baktériumos felülfertőzéseket, a középfül- és tüdőgyulladást antibiotikumokkal lehet kezelni. A fejlődő országokban végzett tanulmányok szerint az A-vitamin adása segít a komplikációk elkerülésében és a halálozás csökkentésében.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!