33 ezer ember hal meg rákban itthon, évente, vagyis egy közepes városnyi ember. Hiába vannak egyre több helyen szűrések, és hiába javult az ellátás is az elmúlt évtizedekben. Az emberek gyakran felelőtlenek, és sokszor akkor derül ki a baj, amikor már késő. Közben új diagnosztikai központtal próbálnak segíteni a daganatos betegeknek.
Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) felmérése szerint 2006 és 2013 között 11 ezerrel nőtt a rákos megbetegedések száma, de ugyanebben az időben 12-13 százalékkal javult a rákos betegek gyógyításának eredményessége Magyarországon – mondta az OOI főigazgatója
Kásler Miklós közölte: a legjelentősebb előrelépés a hererák, a szájüregi rákok és az emlőrák esetében történt; az utóbbiak 70 százaléka már teljesen meggyógyítható. Ezzel együtt Magyarországon az összes halálozás 26 százaléka daganatos megbetegedés miatt következik be, ami megegyezik az uniós átlaggal – tette hozzá az orvosprofesszor.
Azt mondta: az a legeredményesebb küzdelem, ha kiiktatjuk életünkből a rákkeltő tényezőket, valamint minél gyakrabban veszünk részt szűrésen. Ez utóbbi a méhnyak-, a vastagbél- és az emlőrák esetében lehetséges. Példaként említette, hogy ha a veszélyeztetett korosztályban lévő magyar nők nem csupán 39-42 százalékra járna szűrésre, jóval eredményesebb lehetne a gyógyítás is.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Szeniormagazin Facebook oldalát!