Ahogy az előző negyedévben, a válaszadók közül legtöbben, 36 százalék, a rövid távú anyagi kockázatok közül még mindig azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy nem lesz pénzük a nyaralásra. Egyaránt közel 30 százalék tart attól, hogy nem tudja majd gyermekeit anyagilag támogatni, vagy nem lesz pénze betegség idejére. A munkahely elvesztését csak 24 százalék tartja nagyon valószínűnek, és elsősorban a nők, az 50 év felettiek és a keleti országrészben élők a pesszimistábbak – derül ki a K&H friss felméréséből.
Az állami nyugdíjjal kapcsolatos várakozásokat tekintve csökkent a nagyon negatív vélemények aránya az előző negyedévhez képest. Bár a megkérdezettek többsége, 38 százalék gondolja úgy, hogy csak nagyon nehezen él majd meg az állami nyugdíjból, 34 százalék szerint pedig az állami nyugdíj semmire sem lesz elég. 15 százalékról 13 százalékra mérséklődött azok aránya, akik nem is számítanak állami nyugdíjra. Illetve két százalékponttal 15 százalékra nőtt azok aránya, akik úgy vélik, meg tudnak majd élni az állami nyugdíjból.
A kutatásból kiderül, hogy jelentősen változott a hosszabb távú megtakarítások értékének megítélése, mégpedig negatív irányba. Az idei első negyedévben 44 százalék mondta azt, hogy a spórolt pénze keveset fog érni, szemben a múlt év utolsó negyedével, amikor az arányuk 38 százalékos volt. 37 százalék tart attól, hogy nyugdíjasként nélkülözhet, 35 százalék pedig attól tart, nem tudja majd fenntartani a lakását.
Minél hamarabb, annál jobb
„A többség tudja, hogy nyugdíjas éveire anyagi problémái lehetnek, az öngondoskodás fontosságával pedig egyre jobban tisztában vannak az emberek. Minél előbb kezdi el valaki az takarékoskodást, annál nagyobb összegből gazdálkodhat nyugdíjas korában.” – mondta Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítás és saját értékesítési csatornák divíziójának vezetője.