Többet tud, és jóval kisebb sugárdózissal dolgozik az új röntgenkészülék
A képalkotó berendezést a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) közösen megvalósított, a sporttal kapcsolatos mozgásszervi elváltozások prevencióját, klinikai kezelését és rehabilitációját, valamint a parasport orvosklinikai aspektusait vizsgáló projekt keretében szerezték be a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program forrásaiból. A beruházás összértéke mintegy 200 millió forintba került.
Az EOS 2D/3D típusú diagnosztikai készülék a hagyományos készülékekhez képest 85 százalékkal, a digitálisokhoz képest pedig 50 százalékkal alacsonyabb sugárdózis mellett jobb minőségű kétirányú röntgenfelvételek készítésére alkalmas. Az MTI-hez eljuttatott közleményben kihangsúlyozták, hogy alkalmazásával bizonyos mozgásszervi CT-vizsgálatokhoz viszonyítva 95 százalékos sugárdózis-csökkenés érhető el.
Sokoldalúan alkalmazható az új eszköz
A készülék több mint száz, a csontvázra vonatkozó klinikai paraméter automatikus meghatározására képes, és rendkívüli jelentősége lehet például a műtétek előtti tervezésben, valamint az eredmények megítélésében. A technika lehetővé teszi ülő helyzetben történő vizsgálat elvégzését is, így jól alkalmazható mozgássérültek, parasportolók esetében is, és szűrővizsgálatokra is alkalmas.
Az országban egyedülálló a most üzembe állított berendezés
Than Péter, az ortopédiai klinika igazgatója elmondta, hogy a most üzembe állított röntgengép az egyetlen ilyen típusú működő diagnosztikai eszköz jelenleg Magyarországon. A világ ötven országában összesen mintegy kétszázhetven ilyen készülék működik. Havonta várhatóan kétszáz vizsgálatot fognak végezni az új berendezéssel.