Jump to content

Áttörést hozhat a békéscsabai orvostanhallgató kutatása

2018. 01. 23. 14:30

A hasnyálmirigy betegségeit kutatja Tálas Dávid békéscsabai orvostanhallgató. A fiatalember a Szegedi ­Tudós Akadémia tagja, Szent-Györgyis diák.

Tálas Dávid, a Szegedi tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán megtartott tudományos diákköri konferencián ért el előadásával első helyezést. A céltudatos fiatal orvostanhallgató kutatásai során a dohányzás hatásait vizsgálja a hasnyálmirigy-vezetéksejtek működésére. Ezzel a címmel készítette el a tudományos diákköri munkáját, és ért el vele első helyezést.

Kutatásaik előrelépést hozhatnak a betegség gyógyításában

A Szent-Györgyi-diákprogramban mentora Hegyi Péter professzor, egyetemi tanár, aki jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Transzlációs Medicina Tanszékének és a szegedi MTA-SZTE Gasztroenterológiai Multidiszciplináris Kutatócsoportjának ­vezetője.

A medikus szerint fontos területen végez vizsgálatokat mentora és csoportja vezetésével, mivel a heveny és az idült hasnyál­mirigy-gyulladásnak is ­komoly rizikófaktora a dohányzás. Amennyiben sikerül rövidesen rájönni miként alakul ki e betegség – amelynek kezelésére jelenleg nem létezik még specifikus terápia –, azt követően gyógyíthatóvá is válhat. Így elmondható, hogy egy szerteágazó és izgalmas kutatási területről van szó, amely nem kis kihívást is magában rejt.

Sokoldalú tudományos munka

Tálas Dávid témavezetője Pallagi Petra kutató volt. Hegyi professzor mellett ő az a szakember, aki a kísérleti modellek felállításában és az eredmények értelmezésében segíti a lelkes hallgatót. A TDK-munka elkészültét rengeteg laborban eltöltött nappal és éjszaka előzte meg. A fiatal tudományos pályafutása azonban nem most vette kezdetét. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság konferenciáján, Siófokon magyarul, majd az Európai Hasnyálmirigy Klub nagygyűlésén angolul tartott előadást kutatási eredményeikről.

Tálas Dávid megkeresésünkre elmondta, hogy a hasnyálmirigy-gyulladás egyik legnagyobb rizikófaktora az epekövesség. Az epekő ugyanis elzárhatja a közös epevezetéket, így a hasnyálmirigyben megnőhet az emésztőnedv mennyisége és nyomása is. Az ott felhalmozódó enzimek aktiválódhatnak, így a szervet belülről emészthetik meg, így jön létre a hasnyálmirigy-gyulladás. További rizikófaktor még az alkohol és a dohányzás. Valamint még egy jó pár gén, amelynek szerepe lehet ennek a betegségnek a kialakulásában.

(Forrás: szeniormagazin.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)