Bár ennek a problémának anyagi okai is lehetnek, de jóval többször fordul elő, hogy – főleg a városoktól távol – nincs megfelelő optometrista, aki látásvizsgálatokat végezne. A Massachusetts Institute of Technology szakemberei által fejlesztett globális megoldás India egyes részein segíthet orvosolni a problémát.
A PlenOptika nevű céget hat évvel ezelőtt négy szakember; Shivang Dave, Daryl Lim, Eduardo Lage és Nicholas Durr alapította. Az új vállalattal az volt a céljuk, hogy az ormótlan, drága szemvizsgáló berendezéseket lecseréljék egy könnyebben hozzáférhető autorefraktorra – ez lett a Quicksee.
„A társadalmi piramis alján elhelyezkedők azért nem látnak jól, mert vagy nincs szemüvegük, vagy nem tudják, hogyan juthatnak hozzá. Ezen próbálunk változtatni” - mondta Shivang Dave.
A hagyományos autorefraktorok nagy és nehezen mozdítható gépek, melyek akár 15 ezer dollárba is kerülhetnek. Úgy működnek, hogy a szemen keresztülhaladó infravörös fény visszaverődését detektálják, ezzel határozzák meg a szemgolyó hátsó felén látható gyűrű méretét és formáját. A segítségükkel kapott eredmények a szemüveglencse felírásának alapjául szolgálnak.
Gyorsabb, pontosabb és olcsóbb megoldás
A Quicksee egy- vagy kétcsövű látcsőre hasonlító, innovatív készülékét korábban a LASIK szemsebészeti eljárás előtti vizsgálatokhoz használták. Ez a metódus lényegesen precízebb, mint a hagyományos autorefrakciós technológia, és pontosabb eredményeket ad. Ráadásul az eszköz már tíz másodperces mérést követően is megfelelő becslést ad a szükséges korrekcióról.
A kétcsövű verziót az Egyesült Államokban, míg az egycsövű változatot Indiában forgalmazza a cég. Ez utóbbival ugyan egyszerre csak az egyik szem vizsgálható, de a készülék ugyanolyan pontos, mint a dupla változat, az ára pedig kevesebb, mint a fele annak.
„Nem tudunk kiképezni 100 ezer új szakembert, de átalakíthatjuk és olcsóbbá, egyszerűbben kezelhetővé tehetjük az elérhető technológiákat” – tette hozzá az alapító. Az innovatív fejlesztések egyre inkább lehetővé teszik, hogy a PlenOptikához hasonló cégek új, könnyebben elérhető megoldásokkal megváltoztassák az egészségügyben sok éve kialakult status quo-t.