Horvátországban az elmúlt 24 órában 144-gyel nőtt, és elérte a 15 136-ot az azonosított fertőzöttek száma. Két idős, krónikus beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 256-ra nőtt, 12 987-en viszont már meggyógyultak.
Kórházban kezelnek 278 beteget, közülük 24-en vannak lélegeztetőgépen. Vasárnap 70 új esetről számoltak be, a múlt hét közepén pedig a kétszázat is meghaladta a napi új esetek száma.
Az aktív betegek száma 1894, és 9822 ember van hatósági karanténban.
A horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) hétfőn 14-ről tíz napra csökkentette a járványügy által elrendelt kötelező házi karantén idejét azok számára, akik igazoltan megfertőződtek a SARS-CoV-2 vírussal, és a tüneteik enyhék vagy egyáltalán nincsenek. A súlyosabb betegek számára az eddigi húsz nap elkülönítő 15 napra csökkenthető, abban az esetben, ha az utolsó 48 órában jelentősen javul az állapotuk, vagy két negatív PCR-teszttel rendelkeznek.
Az egészségügyi és szociális dolgozók számára, akik letöltötték a kötelező karantén idejét, többé nem szükséges a tesztelés a munkába álláshoz.
Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint hétfőn 88-cal 4558-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Vasárnap 50 új esetről számoltak be, de hétvégén kevesebb tesztet végeztek az országban. Csütörtökön még a járvány kezdete óta a legtöbb, 137 esetet regisztráltak.
Nem történt új haláleset, a járvány eddigi elhunytjainak száma 142 maradt. A diagnosztizált betegek közül 71-en vannak kórházban, közülük tizenhármat ápolnak intenzív osztályon. Az aktív fertőzöttek száma 1280.
Matjaz Jereb, a ljubljanai fertőző betegségek klinikájának osztályvezetője aggodalmának adott hangot a kórházi ellátásra szoruló betegek számának növekedése miatt.
Mint mondta, a járványhelyzetre való tekintettel a következő napokban ez a szám tovább emelkedhet, a kórházak pedig káderhiánnyal és anyagi gondokkal küzdenek.
Janez Jansa kormányfő hétfőn a parlamentben arról beszélt, hogy a járványügyi helyzet valóban súlyos, de a kórházak - ami a felszerelést és a szervezettséget illeti - sokkal jobban fel vannak készülve, mint márciusban és áprilisban, a járvány első hullámában voltak. Problémát jelent azonban az egészségügyi munkaerő hiánya - fogalmazott a miniszterelnök.