Komoly hazai és nemzetközi orvosbiológiai, valamint rákkutatási tevékenységekhez biztosít szövetmintákat a közeljövőben a Szegedi Tudományegyetem – erről beszélt Széll Márta az egyetem stratégiai rektorhelyettese a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Közép-Európa legmodernebb biobankjában a napokban elkezdték összeszerelni azt a 2,5–3 milliárd forint értékű, robotizált mintatároló rendszert, amelyben emberi szövetek, váladékok kapnak helyet. A biobankban a különböző kutatásokhoz gyűjtenek anyagokat.
„Ezeken az anyagokon feltárt alapmechanizmusok révén lehetőség van arra, hogy diagnosztikai és terápiás fejlesztési folyamatokat indíthassanak el a kutatók”– mondta el Széll Márta rektorhelyettes.
A világban már zajlik az a folyamat, aminek köszönhetően a jövőben több betegség esetén előtérbe kerülnek a személyre szabott terápiák, a daganatos megbetegedések ráadásul kiemelkednek ebben a folyamatban.
A biobank hozzájárul ahhoz, hogy minél nagyobb számban alakítsanak ki személyre szabott terápiás lehetőségeket a Szegedi Tudományegyetemen.
A mintatároló rendszer a világ élvonalába tartozik, a tárolókban 19 millió minta fér el. Ezek között testváladékok, vér-, szövettani és tumorminták, valamint sejtek is megtalálhatók.
A fejlesztés mintákkal segíti a kutatásokat – amikor egy projekthez nagy mennyiségű mintára van szükség, a biobank biztosítja ezeket a konkrét kutatásokhoz.
Az utóbbi időben két labort is kialakítottak a biobankban, amik a koronavírus-fertőzöttek mintáinak tárolására alkalmasak, az intézmény ezzel segíti a járvány elleni védekezés orvosbiológiai kutatásait és diagnosztikáját.
A biobankot nem csak a hazai kutatók vehetik majd igénybe, jelentőségét jól mutatja, hogy a nemzetközi kutatóhálózatokból számos külföldi kutató munkáját is segíti majd a szegedi létesítmény.