Jump to content

Az antidepresszánsok megduplázzák az időskori csípőtörés kockázatát

2019. 06. 11. 11:15

Az antidepresszánsokat vagy opioidtartalmú gyógyszereket szedő idősebb emberek esetében több mint kétszeres a kockázata annak, hogy egy esés következtében csípőtörést szenvednek – állapította meg egy hétfőn publikált ausztrál tanulmány.

A Dél-Ausztráliai Egyetem (UniSA) által kiadott tanulmány szerint 2018-ban több mint 28 ezer, 50 év fölötti ausztrál került kórházba csípőtöréssel. A kutatók megállapították, hogy az elesés, így a csípőtörés kockázata jelentősen nagyobb volt azoknak a körében, akik többféle pszichotróp gyógyszert – kedélyjavítót és szorongásoldót – szedtek, amiket a depressziótól a demenciáig különböző zavarok miatt írtak fel számukra.

„Az antidepresszánsok, opioidok, epilepszia elleni gyógyszerek, szorongásoldók, valamint a skizofrénia és bipoláris rendellenesség kezelésére használt szerek mind emelik a csípőtörés kockázatát” – hangsúlyozta Libby Roughead, a tanulmány vezető szerzője. Ezeknek a gyógyszereknek a kombinációja tovább emeli a kockázatot: az antidepresszásnsok és szorongásoldók együttes szedése akár ötszörösére növeli a csípőtörés esélyét – fűzte hozzá az egyetem tudósa.

Az elesés kockázatát a kevesebb gyógyszerezés, a testedzés és a gyógyszereket kiváltó más kezelések, például a foglalkozásterápia is csökkentheti a kutatók szerint. Az ausztrálok a világ élvonalában járnak az antidepresszánsok használata terén: a felnőtt lakosság tíz százaléka szed naponta antidepresszáns gyógyszert.

(Forrás: szeniormagazin.co.hu;hirado.hu Kép: pixabay.com)