Jump to content

Hazánk listavezető az EU-ban a tüdőrák okozta elhalálozás statisztikájában

2017. 06. 03. 09:05

Az Európai Unió tagországai közül Magyarországon volt a legmagasabb, 27 százalékos a tüdőrák okozta halálesetek aránya a daganatos betegségekkel összefüggő összes elhalálozásban 2014-ben - közölte kedden az Eurostat.

A szerdai dohányzásmentes világnap alkalmából közzétett jelentés szerint a daganatos betegségek közül a tüdőrák okozza a legtöbb halálesetet az EU országaiban, az arány 21 százalék volt a 2014-es állapot szerint.

Az Európai Unió országaiban a három évvel ezelőtt bejelentett 4,9 millió haláleset negyedéért (1,3 millió) a rák volt a felelős, az esetekből 272 ezret a tüdőrák okozott, beleértve a légcső- és a hörgőrákot. A férfiak között 185 ezer haláleset köthető a tüdőrákhoz, amíg a nők körében 87 ezer.

Az EU tagállamaiban a tüdőrák okozta halálos daganatos megbetegedések arányát tekintve Magyarországot 24 százalékkal Belgium, Dánia, Görögország, Hollandia és Lengyelország követi. A legalacsonyabb arányt Portugáliában (15 százalék), Lettországban, Szlovákiában és Svédországban (16 százalék), valamint Litvániában (17 százalék) regisztrálták.

A jelentés szerint a dohányzás az egyik legjelentősebb elkerülhető egészségügyi kockázat az Európai Unióban. A rák-, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a légzőszervi megbetegedések számos formája kapcsolódik a dohányzáshoz - tették hozzá az elemzők.

Hogyan alakul ki és ismerhető fel a tüdőrák?

Mint minden ráktípusnál, itt is valamely sejttípus rendellenes osztódása figyelhető meg. A folyamat hosszú időn át tart, és kezdetben nem jár tünetekkel. A tüdőrák idővel megjelenő, jellemző tünetei között szerepel a tartós köhögés, a légszomj, a ziháló légzés, és számos további panasz.

Hogyan ismerhető fel a tüdőrák? A daganatra általában a tüdőszűrés során derül fény, amely egyaránt lehet mellkasröntgen-vizsgálat, vagy az ennél modernebb CT-vizsgálat. A képalkotó vizsgálatok azonban csak a tüdőrák gyanúját, esetleg erős gyanúját kelthetik - egyértelmű diagnózis csak a szövettani vizsgálat után adható.

A tüdőrák kezelésére többféle lehetőség is adódhat. A legjobb, ha a tüdőrák korai felismerését követően műtéti úton sikerül eltávolítani a daganatot. A gyógyulás esélye ekkor a legnagyobb. Lehetőség van továbbá kemoterápiára, sugárkezelésre, és bizonyos esetekben célzott daganatellenes kezelésre is- számolt be róla a daganatok.hu.

(Forrás: szeniormagazin.hu;MTI | Kép: pixabay.com)