Jump to content

Életveszélyes is lehet a laktóz- és gluténérzékenység

2018. 07. 19. 11:36

Csaknem másfél millió ember szenved laktózérzékenységtől Magyarországon, és valószínűleg ennél sokkal többen vannak, akik nem is gyanítják, hogy a fejfájás vagy a rossz közérzet akár ételintoleranciával kapcsolatos tünetek miatt is kialakulhat.

Az sem elhanyagolható, hogy utóbbi esetben a tünetek az étel elfogyasztását követően csak egy-két órával, vagy akár néhány nappal később alakulhatnak ki, így időbe kerülhet, míg kinyomozzák, hogy mi lehet az esetleges emésztési panaszok, a puffadás, a székrekedés, a hasmenés, a gyomorfájdalom, légúti problémák, vagy éppen akár az ekcéma oka.

Laktózintolerancia a legkisebb rossz?

Több mint valószínű, hogy a laktózintolerancia érinti Magyarországon a legtöbb embert, eddig nagyjából másfél millió diagnózist állítottak fel.

„A tejcukorot, avagy a laktózt optimális esetben a laktáz nevű enzim bontja le, amely a vékonybél sejtjeiben termelődik, és amennyiben ez egyáltalán nem vagy csak kismértékben fellelhető a szervezetünkben, a vékonybélből a laktóz megemésztetlenül kerül a vastagbélbe, amit a velünk élő bélbaktériumok bontanak le, ami többnyire puffadást, hasmenést és alhasi görcsöket, egyéb tüneteket okozhat” – magyarázta a Híradó.hunak Harasta Edit gasztroenterológus.

Szervezetünkben a laktáz enzim termelése sok esetben változó lehet. Érdekes, hogy a kisbabáknál az enzim azért termelődik, hogy szoptatás során a tejcukrot lebontsa. A gasztroenterológus hozzátette, extrém ritka eset, hogy a csecsemők szervezete nem termel laktázt. Azonban tény, hogy az idő múlásával szervezetünk egyre kevesebbet termel ebből az enzimből, negyvenéves kor felett pedig az emberek többségénél véglegesen leáll ez a folyamat.

„Egy bizonyos kor után nem az az érdekes, ha valakinek a szervezete nem termel laktázt, hanem az, ha igen” – világított rá Harasta Edit.

Sokaknál genetika függvénye a jelenség, de érdemes észben tartani, hogy bizonyos esetekben a laktáz enzim eltűnése következménye lehet egy korábbi gyógyszeres kezelésnek, vagy bélfertőzésnek is.

A dietetikus arra is figyelmeztetett: az allergiás kisbabáknak szigorúan tilos kecske-, egyéb emlős tejét adni, mert komoly esély van keresztallergiára. Esetükben az egyetlen alternatíva a tápszer lehet.

Nem gyógyítható, de könnyen kezelhető

A laktózérzékenység nem gyógyítható, azonban nem kell azonnal kétségbe esni, ha ezzel diagnosztizálják. A laktózmentes termékek skálája ma már rendkívül széles, laktózmentes tejet már a sarki kisboltban is lehet kapni – relatíve elérhető áron – valamivel drágábban, mint a nem laktózmentes termékeket. Pontosan ezért, ha orvosi diagnózissal tudja igazolni az intoleranciát, adó-visszatérítést is igényelhet, ami havonta nagyjából ötezer forintot jelent.

Ha egy vendéglátóhelyen nem szolgálnak fel laktózmentes menüt, akkor sem kell megvonnia magától azokat az ételeket, amelyek tartalmaznak tejcukrot: a gyógyszerészek ebben nagy segítséget nyújthatnak, hiszen ma már többféle tejcukrot lebontó készítmény könnyítheti meg a laktózintoleráns emberek életét.

„Ma már elérhetők tabletták, kapszulák és cseppek is. Az utóbbi kettőt rászórjuk, illetve cseppentjük az ételre, és valamivel hatékonyabbak, mint a tabletta” – mondta Harasta Edit.

Az öndiagnózis betegséget is okozhat

Sok olyan pácienssel is találkozott már a dietetikus, akik az interneten azt olvasták, hogy a glutén nem jó. A szakember úgy látja, az öndiagnózis és a helytelen ismeretekből adódó szélsőségek semmiképp sem vezetnek jó útra.

„Összetett szénhidrátra és gabonára nagy szüksége van a szervezetnek. A pontos ok-okozati összefüggések felderítésének érdekében mindenképpen javasolt a szakorvosi kivizsgálás” – hangsúlyozta.

Henter Izabella hangsúlyozta, ha már valakit diagnosztizáltak egy betegséggel, és emiatt felkeres egy dietetikust, fontos, hogy magával vigye a orvosi és laborleleteit is, hiszen a pontos diagnózis és a kórtörténet nélkül etikátlan és a szakma szabályai szerint elfogadhatatlan diétát előírni.

Habár ma már az interneten mindenféle tünetre javasolnak megoldást, ha arra gyanakszik, hogy ételintoleranciával kapcsolatos problémája van, érdemes a háziorvossal konzultálni, illetve gasztroenterológushoz fordulni, hiszen az öndiagnózis sokszor csak ront a helyzeten, hívta fel a figyelmet Harasta Edit és Henter Izabella.

(Forrás: szeniormagazin.co.hu;orientpress | Kép: pixabay.com)